Akıllı Mercek Nedir? İşte Tüm Bilinmesi Gerekenler - ALFA TIP MERKEZİ

Blog

Akıllı Mercek Nedir? İşte Tüm Bilinmesi Gerekenler

Halk arasında uzak ve yakın görmeyi düzelten  göz içine takılan merceklere denilir.

Trifokal Mercek Nedir. Trifokal 3 odaklı  demektir.  Hekimler genelde akıllı mercek yerine trifokal mercek demeyi tercih ederler.

Akıllı mercek ne işe yarar?
Trifokal lensler uzak, orta ve yakın mesafede gözlüksüz olarak net görmeyi sağlayan göz içi lenslerdir. Uzun dönemde gözlük maliyetini  düşünürsek oldukça ekonomik bir seçenektir.

Mercek çeşitlerini kısaca anlatacak  olursak

  • 1.Torik mercekler:  Astigmat göz yapısından kaynaklanan hem uzak hem de yakın görmeyi bozan bir kırılma kusurudur. Standart merceklerin düzeltemediği bu kusur torik merceklerle kalıcı olarak düzeltilebilmekte ve operasyon sonrası uzak gözlük ihtiyacı ortadan kalkmaktadır.
  • Multifokal mercekler: Hem uzağı hem yakını gösteren merceklerdir. 20 yıldır gelişen multifokal lens teknolojisinde bugün için en çok tercih edilen difraktif trifokal akıllı merceklerdir. Difraktif trifokal merceklerde, ışık lensin üzerinde yer alan halkalarda yakın –orta ve uzak mesafe olmak üzere 3 farklı odağa bölünür. Işığın bölünmesi bize bu üç odakta net bir görüntü oluşturmakla birlikte beraberinde kontrast duyarlılıkta azalma, ışığı haleli görme, parlama gibi istenmeyen etkiler oluşturabilmektedir.
  • EDOF (Fokus derinliğini arttıran ) mercekler:Uzak ve orta mesafe arasında kesintisiz bir görüş sağlayan merceklerdir. Yakını gösterme potansiyelleri  trifokal merceklere göre daha düşüktür. Genel uygulamada dominant olmayan göz hafif miyop hedeflenerek yakın görme desteklenir. EDOF merceklerde değişik optik prensipleri kullanan farklı dizaynlar olmakla birlikte en çok tercih edilen difraktif asferik merceklerdir . Trifokal merceklere göre daha az sayıda difraktif halka içeren bu merceklerde fotik fenomen çok daha az gerçekleşmektedir. Aktif çalışma hayatında olan genç hastalarda ve daha önce refraktif cerrahi geçirmiş kişlerde DOF mercekler tercih edilmektedir.
  • AddON akıllı lens: Daha önce katarakt ameliyatı olmuşi ancak akıllı mercek takılmamış kişler için idealdir. Kısaca akıllı olmayan göz içi merceği akıllı hale getiren mercek çeşididir.

Akıllı Lens Kime ve Nasıl Takılır?
Akıllı lensler 45- 50 yaş ve üzerinde kataraktı olan veya uzak ve/veya yakını görme sorunu yaşayan ve gözlük kullanmak istemeyen, göz yapısı bu lensler için uygun olan hastalara uygulanabilir.  Hekimin uygun gördüğü nadir durumlarda daha erken yapılabilir.

Astigmat akıllı mercek için engel midir?
Astigmatizma engel değildir. Çok yüksek numaralarda torik denilen trifokal mercek modeleri ile sorun çözülür.

Akıllı mercek kalıcı mıdır. Katarakt ameliyatında gözün doğal merceği alınarak yerine trifokal lens yerleştirilir. Bu lensler ömürlüktür. Bakım gerektirmez.

Akıllı Lensler Takıldıktan Sonra Değiştirilebilir mi?
Tıbbi bir hastalık olmadıkça göz içi lenslerin tekrar değiştirilmesi önerilmez. Bu nedenle katarakt ameliyatı öncesi hangi lensin konulacağı, numarası  kararı önemlidir.

Trifokal (Akıllı) Lens  Fiyatları İzmir de nedir? Fiyatlar klasik merceklere göre daha pahalıdır.

Akıllı lens için hangi markayı tercih etmeliyim. Dünyada üretilen çeşitli markalar mevcuttur. Bunların başında FDA onayı almış Amerika ve Avrupa firmaları (Alcon, Zeiss, ve Johnson and Johnson) gelmektedir. Ülkemizde VSY firması bu tür göz içi lensleri üretmektedir. Size uygun mercek markası için Alfatıp merkezi  göz hekimleri yardımcı olacaktır.

Daha önce miyop / astigmat / hipermetrop için lazer tedavisi oldum, şu an kataraktım var, akıllı mercek taktırabilir miyim?

Daha önce lazer olmuş hastalarda göz içi mercek hesaplaması çok önemlidir. Bu nedenle hastaların hem kornea hem katarakt konusunda çok deneyimli cerrahlar tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirme ileri teknolojik cihazlar kullanılarak yapılırsa ameliyat sonrası hasta memnuniyeti yüksek olur.

Astigmatizmam var. Akıllı lens taktırabilir miyim?
Akıllı lenslerin astigmatizmayı düzeltici-torik modelleri mevcuttur. Astigmatizması olan hastalarda eğer akıllı lens uygulanacaksa astigmatizma mutlaka tam düzeltilmelidir.

Glokom hastasına  akıllı lens takılır mı ?
Glokoma bağlı gözünüzdeki hasarlanma ve göz siniriniz durumu çok önemlidir. Trifokal lensler için uygun olmayan hasta grubunda “edof” teknolojisi ile üretilmiş uzak ve orta mesafeyi rahatça görmeyi sağlayan mercekler uygun olabilir. Ayrıntılı muayene sonrası hastaya göre karar alınmalıdır.

Sarı nokta/ Şeker hastasıyım akıllı lens benim için uygun mu?
Sarı nokta ve şekeri olan hastalarında genellikle trifokal mercek tercih edilmez, ancak ayrıntılı muayene sonrası karar verilmelidir.

Akıllı lenste yaş sınırı var mıdır?
Genellikle 45-50 yaş sonrası uygulanmaktadır ve üst yaş sınırı yoktur.

En Çok Okunanlar

Obezite Cerrahi
Mide Tüpü
Mide Balonu