Göz Altı Işık Dolgusu Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler - ALFA TIP MERKEZİ

Blog

Göz Altı Işık Dolgusu Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

GÖZ ALTI MORLUKLARI

Kimler göz alıcı bakışlar istemez. Gözlerimizin  rengi ve kendisi kadar,  göz çevresi dokular görünüşümüzü etkiler. COVİD 19 sürecinde yoğun maske kullanımı nedeniyle gözlerimiz daha fazla dikkat çeker olmuştur. Göz çevresinde en çok gelen şikayet göz altı morluklarıdır.

Göz altı morluları  pek çoğumuzun canını sıkan bir durumdur. Çok yaygın olan bu konu hakkında Alfa Tıp Merkezi uzmanlarının desteği ile  sizler için bilgilendirme hazırladık.

Göz altı morlukları neden oluşur: Pek çok nedene bağlı olabilir. Başlıca sebepleri,

Genetik faktörler

Güneşe fazla maruz kalma

Stres, yaşlanma, yorgunluk, uykusuzluk

Alkol, sigara kullanımı.

Demir eksikliği anemisi, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları

Alerji: Konjonktivit, rinit, saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlar gözlerde kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve kan damarlarında genişlemeye yol açar. Kaşıntı nedeniyle göz çevresini ovalamak morlukları daha da kötüleştirebilir.

Sinüs tıkanıklığı: Göz ve burun arasındaki damarlar şişerek kan topladığından damarlar belirginleşir.

Kötü beslenme: Yetersiz sebze meyve tüketmek, fazla şeker yemek, protein, demir, B, C, E ve K vitaminlerinin eksikliği morluklara neden olabilmektedir. Ayrıca aşırı tuz tüketmek ödeme; yeterli miktarda su içmemek gözlerde çökük bir görünüme yol açar.

Hormonlar: Hamilelik veya adet dönemi gibi ani hormon değişikliklerinin yaşandığı dönemlerde cilt renginin solması ve kan damarlarının genişlemesine bağlı olarak morluklar belirginleşebilir. Tiroid hormonları mutlaka değerlendirilmelidir.
Göz altı morluğu için evde uygulanabilecek tedaviler ve pratik yöntemler nelerdir.

Soğuk kompres uygulamak: Kan damarlarını daraltarak sıvı birikimini, şişliği ve morluğu azaltır. Ancak buzu doğrudan uygulamayın; beze sararak bir seferde yaklaşık 15-20 dakika tutarak düzenli olarak tekrarlayın.

Morlukların belirginleşmesini önlemek, kan dolaşımını artırmak için 2 metal yemek kaşığını buzdolabında soğutarak arkalarını göz çevresine uygulayabilirsiniz. Bitki çayları göz altı torbalarının ve morlukların giderilmesinde oldukça etkilidir. İçerdikleri antioksidanlar kan dolaşımını uyarmaya, damarları daraltmaya, sıvı tutulumunu azaltmaya yardımcı olurlar. Sıcak suda 5 dakika demlenen çay poşetlerini buzdolabında soğutarak 10-15 dakika göz çevresine uygulayın. Siyah-yeşil çay, papatya, adaçayı kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı, badem yağı, aloe vera ve üzüm çekirdeği yağı güçlü antioksidanlardır. Yoğun E vitamini içerikleriyle göz altı morluklarını azaltırlar. Düzenli olarak her gece az miktarlarla göz altlarına masaj yapabilirsiniz.

Soğuk salatalık veya çiğ patates dilimlerini 15-20 dakika göz çevrenizde bekletmek kan damarlarını büzmeye, torbaları indirmeye, cildin nemlenmesine yardımcı olur.
Göz altı morlukları için makyaj önerileri

Doğal görünüm için kapatıcı ve fondöteninizi ten renginizden 1-2 ton daha açık tercih edin.

Kapatıcınızın iyi dağılmasını sağlamak ve şişkinliği azaltmak için etkili bir göz altı kremiyle makyajınıza baz hazırlayın.

Ten renginize göre somondan turuncuya morlukları nötrleyecek ve gizleyecek bir göz altı kapatıcısı kullanın.

Morluğun üzerine doğrudan bej kapatıcı uygularsanız, renginin ince ve açık kalması nedeniyle griye dönebilir.

Mor-mavi halkaları somon-şeftali veya turuncu gibi kontrast renklerle eşitleyebilirsiniz.

Daha sonra bej/krem kapatıcıyı ters üçgen şeklinde tampon hareketlerle uygulayın

Göz altı morlukları için günlük yaşamda basit öneriler öneriler

 • Protein, vitamin, mineral ve kalsiyum bakımından dengeli ve düzenli beslenin.
 • Egzersiz yapın.
 • Sigara, kahve, alkol tüketimini sınırlandırıp, bol su için.
 • Uyku vücudunuzun kendisini onardığı zamandır; günde 7-8 saat uyumaya çalışın.
 • Uzun süre televizyon, bilgisayar karşısında kalmamaya özen gösterin.
 • Alerjilerin arttığı mevsimlerde alerji giderici ilaçlarla göz altı şişliklerini önleyebilirsiniz.
 • Uyku pozisyonunuz göz altı torbalarınızın çoğalmasına neden olabilir. Sağ veya sol yana yattığınızda yerçekimi nedeniyle göz altlarında sıvı birikebilir. Mümkün olduğunca başınızı yükselterek sırtüstü yatmaya gayret edin.
 • Yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin.
 • Gözlerinizi güneşten korumak için güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka kullanın.

Gözaltı Morlukları İçin Tıbbi Seçenekler

Gözaltlarını yumuşatmaya yönelik tedaviler alanında uzman ekipler tarafından uygulanmaktadır. Cerrahi olmayan göz altı morluk tedavisi seçenekleri içeriğine bakacak olursak;

 • Kimyasal Soyma: Cilt yüzeyin üst katmanları kaldırılır, gözaltı kırışık tedavisi bu yöntemle tedavi edilirken cildin sıkılaşması sağlanır. Eski cilt hücreleri çözünür yerini daha parlak, renkli ve sıkı bir cilt alır. Cilt tipi ve güneşe maruz kalmaya bağlı olarak sonuçlar birkaç yıl sürer. Bu tedavi herkes için uygun olmayabilir.
 • Laser Tedavileri: Kısıtlı durumlarda mutlaka alanında uzman hekimler tarafından uygulanabilir.
 • Gözaltı Morluklarının Tedavisinde Hangi Lazerler Kullanılmaktadır? Fraksiyonel CO2 Lazerler, Erbium Yag Lazerler, Q-Switched Nd:YAG Lazerler, Pulsed Dye Lazerler başlıca laser çeşitleridir.
 • Göz altı ışık dolgusu: En çok tercih edilen tedavi şeklidir.

Göz altı ışık dolgusu içeriği nedir.? Dolgunun içeriği yumuşak ve akışkan formdaki Hyalüronik asittir.  (HA) Hyalüronik asit cilt altı-cilt içi dolgu maddelerinin içerisinde tüm dünyada uzak ara en sık kullanılan maddedir. Laboratuvarda sentezlenmiş jel benzeri maddedir. Sentezleme sürecinin kimyasal aşamalarına göre elde edilen hyalüronik asit ‘in sertlik, akışkanlık, emilme süresi, su çekme kapasitesi gibi fiziksel özellikleri değişkenlik gösteriyor. Göz altı uygulamasında kullanılabilecek olan hyalüronik asit diğer uygulama bölgelerine kıyasla çok daha yumuşak ve daha akışkan olmalıdır.

İşlem öncesi cilt üzerine lokal anestezik krem sürülür. İşlemde mutlaka kanül kullanılmalıdır. İşlem genel olarak 3-4 dk sürer. Kişi aynı gün işine devam edebilir.

Dolgunun etkisi kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 6-8 ay devam eder. Gözaltı ışık dolgusu işlemi sonrasında hafif şişlikler olabilir. Bu şişlik, 1 hafta içinde hızla iner. Uygulamanın yapıldığı gün sıcak duş alınmamalı ve spor yapılmamalıdır. Ertesi gün normal hayata dönülebilir.

Göz altı ışık dolgusu fiyatı ? Dolgu markasına ve  hastanenin fiyat politikasına göre değişiklik gösterebilir.

Cerrahi Seçenekler: Genellikle göz kapağı kaldırma ve göz bölgesinde oluşan yağların yeniden ayarlanması işlemi ile birlikte gerçekleştirilir. Detaylı bilgi için www.alfatip.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

En Çok Okunanlar

Obezite Cerrahi
Mide Tüpü
Mide Balonu