Kasık Fıtığı Tedavisi – Kapalı Ameliyat - ALFA TIP MERKEZİ

Blog

Kasık Fıtığı Tedavisi – Kapalı Ameliyat

Kasık fıtığı, karın duvarı fıtıkları arasında en sık görülen %80’ini oluşturan bir fıtık çeşididir. Kasık fıtıkları femoral ve inguinal olarak ikiye ayrılırlar ama en çok görüleni de inguinal herniadır, bu halk arasında kasık fıtığı olarak bilinir.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  • Şişlik
  • Bazen kasık bölgesinde ağrı

Fıtık tanısı fiziki muayene ile konulur, muayene esnasında fıtık kesesini hissetmemiz onu görmemiz tanı koymak için yeterli olmaktadır. Fakat muayene ile tanı konulamayan hastalarda diğer radyolojik tetkikleri kullanıyoruz. Bunlar ultrasonografi nadiren de MR kullanırız.
Fıtığın tanısı konduktan sona ne yapmalıyız?

Özellikle kasık fıtıklarında, tek tedavi metodu vardır bu da cerrahi tedavidir. Cerrahi dışında bir tedavi metodu yoktur. Ameliyat da kapalı ve açık olarak iki farklı yöntemle yapılabilmektedir. Her iki yöntemle de fıtık alındıktan sonra bu bölgeye halk arasında “Yama” olarak bilinen uygulama yapılır ki fıtık tekrarlamasın.

Kasık Fıtığında Acil Durum
Fıtık kesesinin boğulması tehlikelidir ve acil müdahale gerektirir. Boğulma, bombeleşen kesenin içine karın içindeki organların girip, sıkışması ve kangren olması durumudur. Bu durum hayati tehlikeye sokabilecek bir durumdur. Özellikle ince barsak olduğu zaman, ciddi sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda acil müdahale gerekir. Bu aşamada saatlerin ve dakikaların önemi büyüktür.

Kişi Fıtığın Boğulduğunu Nasıl Anlar?
Eğer, fıtığı içeri itemiyorsa, birden gelen şiddetli ağrısı varsa bulantı kusması varsa ağrısı dinmiyorsa o zaman boğulmuş olabileceğini düşünerek hızlıca hastaneye başvurulmalıdır.
Merkezimizde bu ameliyatlar kapalı ve açık şekilde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.
Sağlıklı günler dileriz.

En Çok Okunanlar

Obezite Cerrahi
Mide Tüpü
Mide Balonu