Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı) - ALFA TIP MERKEZİ

Blog

Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı)

Son yıllarda kadınlar ve erkekler tarafından en çok tercih edilen estetik operasyonların başında burun estetiği ameliyatları yani “rinoplasti” geliyor.

Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı) Nedir?

Burnun şeklinin kişinin yüzüne en çok yakışacak ve doğal bir görünüme sahip olmasını sağlayacak şekilde değiştirildiği; aynı zamanda burnun solunum fonksiyonlarının iyileştirdiği operasyonlar “burun estetiği ameliyatı” ya da “rinoplasti” olarak adlandırılır.

Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı) kimlere yapılır?

Rinoplasti burun şeklini değiştirmeyi hedefleyen bir estetik ameliyattır. Belli bir yaşın üzerindeki kişilere uygulanabilir. Kız çocuklarında 16, erkek çocuklarında ise 18 yaşından sonra yapılan bir ameliyattır.

Rinoplasti (Burun Estetiğ Ameliyatı) Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatlarında operasyonun kendisi kadar ameliyat öncesi dönem de önem arz eder. Hekimle yapılan görüşmelerde öncelikle hastanın estetik operasyon için uygun bir aday olup olmadığı değerlendirilir.

Hekim opere edilecek hastanın tıbbi öyküsünü, rahatsızlıklarını ve hali hazırda kullandığı ilaçları değerlendirir.

Tıbbi öykü alımı sonrasında hekim tarafından gerçekleştirilen fizik muayenede hastanın burun derisi, iç ve dış yapıları incelenir ve yapılacak değişiklikler planlanır.

Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir operasyon türüdür. Yalnızca küçük dokunuşlar gerektiren basit rinoplasti operasyonlarında ise cerrahın tercihine göre lokal anestezi de uygulanabilir.

En Çok Okunanlar

Obezite Cerrahi
Mide Tüpü
Mide Balonu