Penil Doppler Hakkında Bilinmesi Gerekenler - ALFA TIP MERKEZİ

Blog

Penil Doppler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Penil Doppler, penil renkli doppler ultrasonografi. Bu inceleme ereksiyon problemi yaşayan erkeklerde uygulanmaktadır. Özellikle her yaşta, orta ileri yaşlarda toplumda oldukça sık rastlanan ereksiyon problemleri görülmektedir.

Bu problemlerin analiz edilmesinde türünün belirlenmesinde, belirlenen bu türe göre tedavi seçeneklerinin tayininde bu incelemenin yeri oldukça önemlidir.

Penil renkli doppler ultrasonografi bir renkli ultrason yöntemi, hastanın öncelikle penisini detaylı bir şekilde ultrasonografi ile görüntülüyoruz, peniste yapısal bir problem olup olmadığını gözden geçiriyoruz ardından penise çok ince bir iğne kullanarak bir ampul enjeksiyon yapıyoruz. Enjeksiyon sonrasında, ereksiyon oluşmasını bekliyoruz. Hızla gelişmesi gereken ereksiyon sırasında ilerleyen dakikalarda penis içerisindeki kan akım hızlarını ölçüyoruz. Atar damar içerisinde ölçülen bu hızlar, ereksiyon probleminin damarsal kaynaklı olup olmadığı konusunda bilgi veriyor. Eğer problem damarsal kaynaklı ise bu aşamda hangi damarda kaynaklandığı anlaşılıyor ve üroloji hekimleri ile birlikte tedavi tartışılıyor.

Penil dopplerin ana hedefi peniste ereksiyona engel fizyolojik bir problemin olup olmadığının saptanmasıdır. Eğer fiziksel bir problem varsa üroloji doktorları ile tedavi seçenekleri değerlendirilmeye başlanır.

En Çok Okunanlar

Obezite Cerrahi
Mide Tüpü
Mide Balonu