Vajinoplasti - ALFA TIP MERKEZİ

Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti Nedir?
Vajinoplasti veya vajina estetiği ameliyatı olarak da bilinen vajina daraltma ameliyatı, çeşitli sebeplerle gevşeyen vajina kaslarını, perineyi ve vajina bölgesindeki diğer dokuları yeniden şekillendiren, sıkılaştıran bir cerrahi operasyondur. Temelde vajina duvarlarının ve kaslarının gevşemesi veya genişlemesi durumunda, bu durumu düzeltmek amacıyla gerçekleştirilir. Kadınlar fiziksel olarak rahatsızlık hissettiğinde veya cinsel ilişki sırasında olumsuz etkilendiği zaman vajina daraltma ameliyatı yaptırmak isteyebilir.


Vajina estetiği hangi durumlarda yapılır?

Kadınların yaş almaya başladıkça en büyük sorunlarından birisi haline gelen vajina genişlemesi, ameliyat ile birlikte çözüme kavuşabilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldıran vajina daraltma ameliyatı, oluşan deformasyonları beden üzerinden siler. Genel olarak cinsel fonksiyonların bozulması dolayısıyla vajina daraltma operasyonunun yapıldığı söylenebilir. Kişiler ilişki sırasında vajinadan gelen ses ile konsantrasyon kaybı yaşar ve bu da çiftlerin birbirinden soğuması anlamına gelir.
Vajinal genişleme yalnızca cinsel hayatı etkilemez. Aynı zamanda vajina içerisinde enfeksiyonların oluşmasına da neden olur. Yapılan araştırmalar genişlik sorunu ile karşılaşan kadınların vajinalarında daha fazla enfeksiyon sorunu görüldüğünü ortaya koymaktadır. Dolayısıyla bu durum da operasyon için bir neden sayılabilir.


Vajina estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Vajina daraltma operasyonu sanıldığı gibi uzun süren bir ameliyat değildir. Yaklaşık olarak 1 ila 2 saat içerisinde tüm işlem tamamlanır ve kişinin vajinası istenilen ölçülerde daraltılır. Operasyon sonrasında kişi bir gece müşahede altında tutulur ve doktor gözetimine alınır. Ertesi gün doktorunuz herhangi bir sorun olmaması halinde taburcu işlemlerini başlatır. Bu bağlamda tüm süreç iki gün içerisinde tamamlanır.


Vajina estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı, uzman bir jinekolog veya ürojinekolog tarafından yapılır ve aşağıdaki adımları içerir:
Anestezi: Ameliyat genellikle lokal anestezi (sadece ameliyat bölgesini uyuşturma) veya genel anestezi (hastanın uyutulması) altında yapılır. Anestezi, ameliyatın ağrısız ve rahat geçmesini sağlar.
Kesiler: Vajinoplasti ameliyatında, vajina dudakları (labium majus ve labium minus) arasındaki bölge veya vajina girişi yakınında, vajina duvarlarına dikiş atılacak kesiler yapılır. Gerekli olan duruma göre lazerle vajina daraltma yapılarak doku çıkarılabilir.
Dokuların çıkarılması ve düzeltilmesi: Vajina duvarlarında gevşemiş veya gereğinden fazla doku bulunuyorsa, bu dokular çıkarılır. Ardından, vajina duvarlarının ve kaslarının sıkılaştırılması için dikişlerle düzeltilir.
Dikişler: Vajinoplasti sırasında kullanılan dikişler, eriyebilen dikişlerdir ve sonradan çıkarılması gerekmez. Dikişler, vajina dokusunu sıkılaştırmak ve düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamak için özenle yerleştirilir.
İyileşme süreci: Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde, hastanın ameliyat bölgesini temiz ve kuru tutması, doktorun önerdiği talimatlara uyması gerekir. Ameliyat sonrası dönemde fiziksel aktiviteler kısıtlanabilir ve cinsel ilişkiden bir süre uzak durulması gerekebilir. İyileşme süreci kişinin vücut yapısına ve ameliyatın karmaşıklığına bağlı olarak değişir.

Hızlı İletişim