Tüp Mide - ALFA TIP MERKEZİ

Tüp Mide

Tüp Mide

Tüp Mide

Tüp mide ameliyatı; midenin büyük bir kısmının ameliyat ile kesilerek çıkarılması ve kalan midenin çok daha küçük bir hacme sahip tüp halini almasını sağlayan ameliyattır.

Tüp mide ameliyatının amacı mide hacminin küçültülmesi, kişilerin daha çabuk doyarak kilo vermesinin sağlanmasıdır.

Tüp mide ameliyatı ne kadar sürer?
Tüp Mide ameliyatı ortalama 1 saat civarı süren, ortalama 5 delikten kapalı olarak gerçekleştirilen bir ameliyattır.

Tüp mide ameliyatı nasıl gerçekleştirilir?
Tüp mide ameliyatına uygun aday olup olmadığını değerlendirmek amacıyla kişi çeşitli testlere tabi tutulur. Ameliyat hazırlık sürecinde günler veya haftalar öncesinde diyetisyen ve doktorunuz yardımıyla ilaç ve diyet düzenlemesi yapılır. İşlemden önceki gece yeme ve içme eylemleri bırakılır. Ameliyat genellikle bir ila iki saat sürer.

Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Çoğunlukla işlem sırasında laparoskopik veya robotik cerrahi kullanılır. Bu sayede mideye ulaşmak için büyük kesiler atmak yerine küçük kesiler yardımıyla operasyon gerçekleştirilir. Bu teknikler iyileşme ve hastanede kalma süresini kısaltmaya yardımcıdır. Açılan küçük kesilerden ışıklı küçük bir kamera (laparoskop) yerleştirilir ve iç organların görüntüsü ekrana yansıtılır. Diğer kesilerden yerleştirilen uzun, dar aletler ile mide kılıfı ölçülür. Ardından cerrahi zımbalar ile midenin geri kalanı bölünüp ayrılır ve çıkarılır. Daha sonra açılan kesiler kapatılır. Ameliyat sonrasında geriye midenin yaklaşık beşte biri kalmış olur. Ameliyattan sonra ilk birkaç ay boyunca sık sık kontrol gerekir. Ayrıca ilk birkaç hafta için özel diyetle beslenmek önemlidir. İyileşme sürecinde doktor tavsiyelerine uyulması kritik önem arz eder.

Hızlı İletişim