Mide Balonu - ALFA TIP MERKEZİ

Mide Balonu

Mide Balonu

Mide Balonu

Obezite hastalarında diyet ve egzersizle sonuç alınamayan veya sağlık açısından hastanın kısa sürede kilo vermesinin gerekli olduğu durumlarda cerrahi ve cerrahi dışı tedavi seçeneklerinden faydalanılır. Mide balonu da ameliyatsız mide küçültme yöntemlerinden bir tanesidir. Mide balonu hem kısa sürede kilo vermeye yardımcı olması hem de ameliyatsız uygulanması nedeniyle son yıllarda hastalar ve uzmanlar tarafından yaygın olarak tercih edilen bir obezite tedavisi yöntemidir.

Mide balonu nasıl takılır?
Mide balonu genel anestezi altında, endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilmektedir. Mide içerisine yerleştirilen balon özel uzatma hattı kullanılarak serumla şişirilir ve işlem tamamlanır. İşlem süresi ortalama 30 dakika civarında sürmektedir. Hasta uyandıktan sonra bir süre gözetim altında tutulup, aynı gün içinde evine dönebilmektedir.

Mide balonu takıldıktan sonra 6 ay ile 1 yıl içerisinde çıkartılmaktadır. Bu süre içinde kişi, doktorun önerilerine uyduğu, beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimine dikkat ettiği takdirde istenilen kiloya ulaşmış olmaktadır.

Mide balonundan sonra beslenme nasıl olmalı?
Mide balonu işleminden sonra 1-2 gün sıvı ağırlıklı beslenmek gerekir. Daha sonra bitki çayları ve açık çay ile yoğurt, laktozsuz süt ve protein ağırlıklı beslenmeye geçilebilir.

Mide balonunun yan etkisi var mıdır?
Mide balonu uygulamsının en sık görülen yan etkisi bulantı ve kusmadır. Ancak bu belirtiler en geç bir hafta içerisinde azalarak geçmektedir.

Kusmanın devam etmesi halinde hastanın doktoruna baş vurması gerekmektedir. Duruma göre nadir de olsa balonun uyuşmadığı hastalarda balon mideden çıkartılabilir. Kullanılan balon ayarlanabilir slikon ise balonun biraz daha indirilmesi şikayetlerin geçmesini sağlamak için yeterli olmaktadır.

Mide balonu yan etkisi ve riski oldukça düşük bir işlemdir.

Hızlı İletişim