Kaliteli Uykuda Beslenmenin Önemi - ALFA TIP MERKEZİ

Blog

Kaliteli Uykuda Beslenmenin Önemi

Kaliteli Yaşamın Sırrı, Kaliteli Uyku!

Kaliteli bir uyku vücudun yeterince dinlenmesi ve sağlıklı bir yaşam sürmek için vazgeçilmez. Düzenli uyku uyuyamayan kişilerin gergin ve enerjisiz hissetmelerinin yanında kaygı yaşama ve kilo alma gibi problemlerle karşılaştıkları da bir gerçek.

Kaliteli Bir Uyku Uyuduğumuzu Nasıl Anlarız?

Günün kalitesi, verimli bir uykuyla doğru orantılıdır. Uyku esnasında fiziksel ve ruhsal olarak yenilenmekteyiz. Sağlıklı bir uyku uyunmadığında dikkatsizlik, algılama problemleri, üretkenlikte düşüş gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Yapılan çalışmaya göre ortalama minimum 6,5 saat uykuyu alışkanlık haline getirmiş 18-50 yaş arasındaki sağlıklı bireylerde; geç saatte yatmak, fazla fast food tüketimine, yetersiz sebze tüketimi ve özellikle erkek bireylerde düşük fiziksel aktiviteye yol açıyor. Araştırmanın sonuçlarına göre geç saatte uyumak daha kalitesiz beslenmeye ve obeziteye yol açabiliyor.

Yapılan diğer çalışmalar da geç saatte uyumanın ve kronik uykusuzluğun gece besin tüketimini artırarak kilo alımını tetikleyebileceğini söylüyor.

Beslenme Düzeni Uyku Kalitemizi Etkiliyor!

Yeterince kaliteli bir uyku alamadığınızda vücudumuz açlık hormonlarını düzenlemekte zorlanır. Uyku düzeninin bozulması sağlıklı beslenme düzenini olumsuz yönde etkilerken tüketilen bazı besinler de uyku kalitesini azaltmaktadır. Akşam geç saatlerde yenilen yemeklerin uykusuzluğa, konsantrasyon yoksunluğuna sebep olabileceğini söyleyen Alfa Tıp Merkezi Diyetisyeni Kevser ADIGÜZEL; “Uyku problemi yaşıyorsanız uyumadan 2,5-3 saat önce besin alımını kesmekte fayda var. Önemli olan neyi ne zaman ve ne kadar yediğiniz. Yatmadan en geç 3 saat önce yağlı, şekerli, baharatlı, ağır besinler yerine daha hafif ve uykuya geçişi kolaylaştırıcı besinler tercih edilebilir” dedi.

Uyku Kalitemizi Artıran Besinler!

Uyku kalitesini artıran besinlerin ortak özelliği triptofan amino asidinden zengin olmaları. Triptofan, seratonin ve melatonin hormonlarının üretimini artırır. Melatonin hava karardığında uykumuzun gelmesini, aydınlandığında da uyanmamızı sağlar. Dolayısıyla triptofan içeriği yüksek olan besinler uyku kalitesini artırır. Ayrıca yatmadan önce magnezyum içeriği yüksek olan gıdaları tüketmek uyku kalitesini pozitif yönde etkilemektedir. Bunun yanında kafein içermeyen bitki çayları da uykuya geçiş konusunda önemli bir yardımcıdır.

Uykuya Geçişi Kolaylaştıran 10 Besin!

Uykuya geçişi kolaylaştıran besinleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Yoğurt
  • Süt
  • Kefir
  • Muz
  • Badem
  • Ceviz
  • Keten tohumu
  • Papatya çayı
  • Melisa çayı
  • Passiflora çayı

Kaliteli yaşamın temeli kaliteli uykudan geçer bu da sağlıklı beslenmeyle başlar. Yaşamınızın her anını özel ve kaliteli geçirmek için Alfa Tıp Merkezi diyetisyeni Dyt. Kevser ADIGÜZEL sizlere hizmet vermektedir.

En Çok Okunanlar

Obezite Cerrahi
Mide Tüpü
Mide Balonu