Prof.Dr. Abdullah Doğan - ALFA TIP MERKEZİ

Prof.Dr. Abdullah Doğan

Prof.Dr. Abdullah Doğan

Kardiyoloji

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. Kardiyoloji Uzmanlık eğitimini Celal Bayar ve Ege Üniversiteleri Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dallarında tamamladı. Uzmanlık sonrası bir yıl İzmir Karşıyaka Devlet Hastanesinde çalıştı. Haziran 1998’de, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak akademik göreve başladı. Aynı üniversitede, 2004 yılında Doçentlik ve 2010 yılında Profesörlük ünvanı aldı. Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve 2008-2011 yıllarında SDÜ Şevket Demirel Kalp Merkezi Başhekimliği yaptı.  Eylül 2014 – Ocak 2018 arası Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında görev yaptı. 2018-2019 yılları arasında Özel Ege-Rad Bornova Tıp Merkezi’nde ve Haziran 2019 – Ekim 2020 arası Özel Ekol Hastanesi’nde çalıştı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Akademik yaşamında, uluslararası ve ulusal projelerde görev aldı. Uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanmış 150’nin üzerinde eseri vardır. Ulusal dergilerde basılmış 70’in üzerinde eseri mevcuttur. Bilimsel eserlerine 1500’den fazla atıf yapılmıştır. Türkçe ve çeviri Kardiyoloji kitaplarında pek çok bölüm yazarlığı yapmıştır. Bilimsel eserleriyle Uluslararası Poster Mansiyon Ödülü ve SDÜ Bilim-Teknoloji ve Sanat Ödülü almıştır.

Türk Kardiyoloji Derneği ve diğer mesleki derneklerin düzenlediği pek çok kongrede konuşmacı veya panelist olarak görev almıştır. Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) ve Türk Kardiyoloji Derneği üyesidir. Ayrıca, Avrupa Girişimsel Kardiyoloji/Ekokardiyografi Çalışma Grubu, Türk Kardiyoloji Derneği Girişimsel Kardiyoloji, Ekokardiyografi ve Hipertansiyon Çalışma Grupları üyesidir.

Başlıca ilgi alanları; Koroner Arter Hastalığı, Kalp Kapak Hastalıkları, Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon), Ritim Bozuklukları, Kalp Yetersizliği, Dislipidemi (Lipit/Yağ Metabolizması Bozuklukları), Girişimsel Kardiyoloji (Balon/Stent vb), Transtorasik ve Transözafagiyal Ekokardiyografi (Kalp ultrasonu)’dir.