WhatsApp

Vajinal kuruluk nedir ?

Vajinal kuruluk nedir ?

Vajinal kuruluk nedir ?

Vajinal kuruluk; vajinanın cinsel ilişki sırasında yeterince ıslanamaması, kayganlaşmasının normalden az olması halidir. Alfa tıp merkezi hekimleri ve uzmanları desteği ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

 

Vajinal salgı üretici bezler

Vajinanın bir diğer özelliği de giriş kısmında bulunan ve salgı yapıcı bezlerdir. İki tip salgı bezi vardır.  Hemen giriş kısmında altta sağlı sollu olarak yerleşim gösteren “bartolin” bezleri ile üstte idrar deliğinin çevresindeki  “skene” bezleridir.

 

Her iki grup bezlerin özelliği özellikle cinsel ilişki sırasında vajinal bölgenin kayganlığını sağlamaktır. Çünkü vajinal kuruluk bir kişinin cinsel ilişkide ağrı, yanma ve kanama gibi sıkıntıları da ortaya çıkarmaktadır.

 

G noktası nedir? G noktası nerededir?

Kadınlarda skene bezleri vajina üst duvarında, 2-3 cm içeride yer almakta, bu bezlerin ürettiği salgılar idrar çıkış deliğinin hemen çevresinde vajinal girişin ıslanmasını sağlamaktadır.

 

Skene bezlerinin yoğunlaştığı bu bölgenin vajinanın diğer yerlerinden daha hassas olduğu ve orgazm fonksiyonunda rol oynadığı düşünülmektedir.  Bu bölge "G noktası" (G spot) olarak bilinmektedir. Günümüzde G spot, genital PRP veya Hyaluronik asid enjeksiyonları ile daha hassas hale getirilebilir. Bu şekilde cinsel haz ve orgazm oldukça kolaylaşmaktadır.  Detaylı bilgi için uzman hekimlerden destek alabilirsiniz.

 

Vajinal Islanmanın fazlalığı  (Hiperlubrikasyon)

Bazı kadınlarda cinsel ilişki sırasında vajinal sulanmanın normalden fazla olabilir. Hissedilen duyarlılık ve hazda azalma olabilir. Hatta içeriden gelen ve hoşa gitmeyen seslere sebep olabilir.

Vajinal kayganlığın azlığı (Hipolubrikasyon)

Genelde cinsel ilişkideki haz almanın azlığı veya cinsel isteksizlik ile ilişkili bir durumdur. Cinsel tatminin iyi olmaması da vajinal ıslanmayı azaltmaktadır. Ancak bu kesin bir kural değildir; nitekim bazı kadınlar zevk almalarına rağmen ilişki sırasında az ıslanabilirler, bazen de ıslanma çok olmasına rağmen zevk alma az olabilir.

 

Vajinal Kuruluk Nedenleri

Stres

Menopoz dönemi,

Süt hormonunun artışı (Hiperprolaktinemi),

Vajinal enfeksiyonlar,

Kullanılan bir takım ilaçlar

Vajinal floranın bozulması,

Vajina içini yıkama (Vajinal duş)

Vajina içine çok fazla fitil, tampon ve ilaçların konulması.

Cinsel isteksizlik,

Cinsel partner ile uyumsuzluk, güvensizlik, iletişim problemleri,

Cinsel ilişkide ağrı (Disparoni).

 

Vajinismus ve vajinal kuruluk problemi

Vajinismus hastalığı zamanla gelişen cinsel isteksizlik, cinsel uyarı azlığı ve orgazm problemleri de vajinal kuruluk sebebidir. Diğer taraftan vajinismus hastalarında ön sevişmede olan sıvı artışı, ilişkinin birleşme anında yaşanılan ani korku neticesinde hızla azalmaktadır.

 

Vajinal Kuruluk Tedavisi Ve Önlemler

 

Prolaktin hormonu yüksekliği varsa bu düzeltilebilir. (İlaçlarla veya cerrahi olarak),

Menopozdaki gibi estrojen eksikliği durumunda lokal ve sistemik etkili hormonal ilaç tedavileri uygulanabilir. (Estrojen içeren fitil, ovul veya kremler),

Vajinal enfeksiyonlara bağlı ise medikal tedaviler uygulanır,

Disparoni veya vajinismus sorunu varsa nedenleri araştırılarak uygun tedavi yöntemlerine geçilir.

Vajinal lubrikant kullanımı (vajinal kayganlaştırıcılar)

Cinsel ilişki sırasında vajinayı kayganlaştıran ve bu şekilde penetrasyonun (birleşmenin) kolay olmasını sağlayan tıbbi ürünlere "vajinal lubrikan (lubrikant)" adı verilir. Vajinal kuruluğa neden olabilecek hiç bir neden bulunamaması durumlarında lubricant (lubrikan) adı verilen kayganlaştırıcılar kullanılabilir.

 

Bu kayganlaştırıcılar (vajinal lubrikanlar) eczanelerde fitil, krem, jel, sprey veya aplikatör içinde kremler şeklinde pazarlanmaktadır. irritan olmayan, vajina PH'ına uygun (asit PH'lı) ve su bazlı lubrikanlar kullanılmalıdır.

 

Vajinal kuruluk sorunu mutlaka tedavi edilmelidir!

Vajinal kuruluk sorunu yaşayanlar zaman içerisinde cinsel ilişkide ağrı, acı (disparoni sorunu) ile cinsellikten iyice uzaklaşabilmektedirler. Bu da çift ilişkisinde sorunlar yaşanmasına, evlilik problemlerine ve özgüven kaybına yol açabilir. Bu nedenle vajina kuruluğu yaşayan kadınlarda uygun tedavi yöntemleri ile vajinal kuruluk sorunu mutlaka tedavi edilmelidir!

 

Vajinal kuruluğu nasıl tedavi edilir?

 

Vajina kuruluğu jelleri

Vajina kuruluğu için jel formlar sık kullanılmaktadır. Kadınlar özellikle vajinal kullanıma yönelik bir kayganlaştırıcı seçmelidir. Kullanacağınız kayganlaştırıcılar su bazlı olmalıdır. Parfümler, bitkisel özler veya yapay renkler içermemelidir. Bunlar vajinada tahrişe neden olabilirler. Petrol menşeli jelller ve mineral yağ gibi kayganlaştıcılar, doğum kontrolü için kullanılan lateks prezervatiflere zarar verebilir.

 

Su bazlı kayganlaştırıcılar vajinada nemlenme ve kayganlığa katkı sağlar. Etkileri bir seferde saatlerce sürebilir, kuruluk cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa neden olduğunda onları iyi bir alternatif haline getirir. Özellikle kuruluğa yönelik olarak üretilmiş vajinal nemlendiriciler, şikayetleri tek bir uygulama ile üç güne kadar hafifletmek için kullanılabilir. Bu konuda Alfa Tıp Merkezi  hekimlerinden destek alabilirsiniz.

 

Vajina kuruluğu için ilaç tedavisi

Eğer ilaç tedavisi alacaksanız doktorunuz östrojen eksikliğine bağlı vajina kuruluğu tedavisi için size vajina içine uygulanan östrojen salan bir tablet, krem ​​veya halka şeklinde olan ilaç formlarını reçete edecektir.

 

Ağızdan ve vajina yoluyla kullanılan tabletler vardır. Vajinadan uygulanan tablet ve kremler östrojeni doğrudan dokulara salar. Sıcak basması gibi rahatsız edici menopoz belirtilerinizde varsa ağızdan kullanılan hapların kullanılması daha olasıdır. Eğer vajina ağzında açıklık çok varsa bu durum vajina kuruluğuna neden olabilir. Vajina daraltma ameliyatı ile bu sorun çözülür.

 

Vajinal kuruluğunda kullanılan bitkisel tedaviler

Soya fasulyesi ve soya sütü gibi soya ürünleri içerikiğinde bulunan bileşimlerden Jenistein maddesi östrojenin etkilerini taklit ederek fayda gösterir.

Diyetinize soya eklerseniz, vajinal kuruluk şikayetlerinizde rahatlama yaşayabilirsiniz.

Karayılan otu, bazı kişiler tarafından menopoz semptomlarını hafifletmek için düşünülen bitkisel bir takviyedir.

Hayıt

Keten Tohumu

Ada Çayı

Keklik Otu

Maydanoz

Meyan Kökü

Yaban Mersini

Brokoli

Yabani yam kökü, kuruluğu hafifletmeye yardımcı olan başka bir tamamlayıcı maddedir.

 

Herhangi bir bitkisel ilaç almadan önce doktorunuzla konuşun, çünkü halihazırda kullandığınız ilaçları, vitaminleri kullanacağınız bitkiler etkileyebilir.

 

Vajina kuruluğuna iyi gelen bitkisel yağlar

Vajina kuruluğuna hangi yağ iyi gelir sorusu sıkça sorulmaktadır. Vajina kuruluğunda kullanılabileceğiniz organik yağlardan en sıkları aşağıda belirtilmiştir;

Hindistan cevizi yağı,

Hint defnesi yağı.

Bu alternatiflere ek olarak, vajinal temizleyicilerden veya vajina içi duşlardan kaçınmak gereklidir. Bu ürün ve uygulamalar sadece kuruluğu daha da kötüleştirecektir. Vajina kuruluğu cinsel isteksizlik yapar, cinsel istek cinsel ilişkinin daha düzenli ve sağlıklı olması ile oluşur.

 

Vajina kuruluğundan kurtulduğunuzda cinsel isteğiniz yeniden eski haline dönecektir. Vajinal kuruluk rahatsız edici bir durumdur, ancak iyi yönetilirse tedavi edilebilen bir şikayettir.

 

Vagian Kuruluk  ve Genital Bölgede PRP Uygulamaları?

Genital bölgede PRP tedavisinde Plateletlerin (trombositler) hemostaz (kanın pıhtılaşma) dışındaki önemi, içerdiği büyüme faktörleri ve sitokinlerle yara iyileşmesini başlatır ve düzenler. Araştırmalar  gösterilmiştir ki PRP ; yara iyileşmesi ve doku yenilenmesinde oldukça etkilidir.

Genital Bölgede PRP Nerede Kullanılır?

Vajina içine ve dış genital bölgeye uygulanabilir. Vajina içine yaptığımız genital PRP uygulamalarında amacımız , doku yenilemesi sağlayarak cinsel isteksizlik ve orgazm üzerinde olumlu etkiler yaratmaktır.

 

Yine menopozdaki kadınlarda ortaya çıkan vajinal kuruluk tedavisinde de  genital / vajinal PRP uygulamaları ile vajinanın yenilenmesini  mümkündür. 

Tamamen kozmetik amaçlı olarak, dış genital bölgenin (labium majus) sıkılaştırılması ve gençleştirilmesine yönelik uygulamalar yapılmaktadır.

 

Genital Bölgede PRP Neden Uygulanır?

 Labia Majora (Dış dudaklara) gençleştirme ve renk açma için genital bölge PRP.

İdrar kaçırma tedavisine yardımcı olmak amacı ile , vajina üst duvarı ile üretra (işeme borusu) arasına genital PRP  uygulanabilir.

Epizyotomi ( doğumda oluşan kesi) skarlarının düzeltilmesinde

Vajina içine , vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişkinin azaltılması için genital PRP uygulaması yapılabilir.

–Klitoris, G noktası ve vajinanın duyarlı noktalarına , (orgazm tedavisi) için genital PRP uygulaması yapılabilir.

 

Genital Bölgede PRP Nasıl Uygulanır?

– Çok noktalı enjeksiyon tekniği; PRP yapılacak bölgeye belli bir sistematik içinde  çok sayıda enjeksiyon uygulanır.

– Genital bölge PRP uygulamaları; 2-3 hafta ara ile 3-4 kez uygulanır.

 

GENİTAL  PRP Kimlere Uygulanamaz (Kontrendikedir) ?

Ciddi pıhtılaşma bozukluğu olanlara, antikoagülan (kan sulandırıcı) tedavi alanlara, kronik karaciğer hastalığı olanlara genital PRP  uygulaması yapılamaz. Ayrıca bağışıklık sistemi ile ilgili kronik hastalığı olanlarda genital bölge  PRP tedavisi uygulamak doğru değildir. Gebelik ve lohusalık dönemi de genital PRP uygulamaları için uygun dönemler değildir.

 

PRP Uygulamaları Ağrılı Bir İşlem midir?

İşlem  ağrılı bir işlem değildir. Vücudun herhangi bir bölgesine uygulanan PRP işleminde ne kadar agrı/acı hissi var ise ,hissedilen o kadardır . İşlem sonrası hasta hemen eve gidebilir . Genital bölge PRP tedavisi sonrası  bir hafta ilişki yasağı dışında hiçbir kısıtlamaya gerek yoktur.

Genital PRP uygumaları fiyatları: Güncel 2001 fiyatları www.alfatıp.com.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

Bilgi Talep Formu