WhatsApp

Sünnet

Sünnet

Sünnet

 

Sünnet nedir.?

Sünnet, erkek çocuklarda penisin ucunu çevreleyen derinin alınması işlemidir.

 

Sünnet Gerekli midir?  

Sünnetin tıbbi yönünün dışında , bizim toplumumuzda olduğu gibi birçok ülkede   örf ve adet açısından ayrı bir yere sahiptir. Toplumsal bir ritüeldir. Tıbbi olarak birçok faydası mevcuttur.

 

Sünnetin faydaları nelerdir?

Sünnet olan erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve penis kanseri riski daha düşüktür.

Sünnet olmamış erkeklerin eşlerinde rahim ağzı kanseri daha sıktır. 

Sünnet sonrası idrar yolu enfeksiyonu riski azalır.

Cinsel hayata olumlu etkileri vardır.

 

Sünnet için uygun yaş nedir?

En uygun zaman 2 yaş öncesi ya da 6 yaş sonrasıdır.   2-6 yaş arasında  enfeksiyon ya da böbrek hastalığı  gibi tıbbi zorunluluk varsa yapılabilmektedir.

 

Sünnet öncesinde nasıl bir hazırlık yapılmalı?

Öncelikle mutlaka hekim tarafından  muayenesi yapılır. Çocuğun kanama ve morarmaya yatkınlığı, ailesinde böyle bir hastalığın olup olmadığı sorgulanmalıdır. Kanama hastalığı (ITP, Hemofili vb) mutlaka sorgulanmalıdır. Sünnetten önce mutlaka  kan sayımı yapılmadır.

Sünnet öncesi çocuğa nasıl açıklama yapılmalıdır?

Büyük çocuklar, sünnet öncesi yapılacak işlemler hakkında sünneti yapacak hekim tarafından bilgilendirilmelidir. Bu bilgilendirme, sünnet öncesi ve sonrasında ortaya çıkabilecek olumsuz durumların önlenmesi açısından gereklidir ve çocuğun endişesini azaltır. Bilgilendirme, çocuğun anlayabileceği şekilde, ayrıntılı ve doğru olmalıdır. Çocuğa kesinlikle yalan söylenmemelidir.

 

Sünnette hangi anestezi yöntemi uygulanır?

 

Sünnet cerrahi bir işlemdir.  Başlıca üç tip anestezi uygulanabilir. Bunlar;

 

  1. Bölgesel (lokal) anestezi (sadece penis ve çevresinin uyuşturulması)
  2. Sedasyon (geçici bir süre için çocuğun bilincin ortadan kaldırılması) + bölgesel anestezi
  3. Genel anestezi.

Sünnet çocukların genellikle yaşamlarında ilk karşılaştıkları cerrahi işlemdir. Bu nedenle, hangi cerrahi işlem olursa olsun, çocuk üzerinde olabilecek en az etkiyi bırakacak yöntemin seçilmesi gerekir.

Bebekler sünnet sırasında genellikle ağlayabilirler. Bunun nedeni çocuğun ağrı duyması değil, ortamdan huzursuz ve rahatsız olmasıdır. Bebek bacaklarının tutulmasına karşı tepki göstererek ağlayabilir.

 

Yenidoğan döneminde 3-6 aya kadar olan çocuklarda bölgesel anestezi uygulanması yeterlidir.

 

6-18 ay arasındaki bebeklerde, sedasyon ile birlikte bölgesel anestezi uygulanması yapılması uygundur. Sedasyon hastane ortamında yapılmalıdır. Sedasyon ile çocuğun kısa sürede uykusu gelir ve çevrede yaşanan olayları geçici bir süreyle algılayamaz. Bu sırada bölgesel anestezi uygulanarak ağrı hissi giderilir. Çocuk işlem bitip ailesinin yanına geri geldiğinde, sünnet bitmiş ve olası travmalar da yaşanmamış olur.

18-24 aydan sonra ise sünnet işlemi sırasında genel anestezi uygulanması gerekebilir.

 

Sünnet olurken iğne nereye yapılır?

Bu yöntemde pipi köküne iki noktadan, uyuşturucu madde enjeksiyonu yapılır. İlacı pipiye değil, etrafındaki cilt altına dairesel şekilde yapılır.

 

Sünnet öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Sünnet genel anestezi altında yapılacaksa, çocuğun sağlıklı olduğu yani öksürük, aksırık, ateş enfeksiyon halinin olmadığı bir dönem tercih edilmelidir. İşlem öncesinde çocuğun sürekli kullandığı ilaçlar veya varsa kronik hastalıkları konusunda sünneti yapacak olan cerraha bilgi verilmelidir.

Genel anestezi ile sünnet ne kadar sürer?

Yaklaşık 15- 20 dakika sürer. 

 

Sünnet olmaya engel durumlar nelerdir?

Sünnetin yapılmaması gereken en önemli durum hipospadyas yani idrar deliğinin yerinde olmasıdır. Bu durumun tedavisinde sünnet derisi kullanılabileceğinden, mutlaka uzman hekimler tarafından cerrahi işlem yapılmalıdır.  

Ayrıca hemofili gibi kan hastalıkları, kronik karaciğer ya da böbrek hastalığı olanlar ile doğumsal kalp hastalığı öyküsü olan çocuklarda  gerekli önlemler alınarak sünnet yapılmalıdır.

 

Sünnet öncesi aşı olmak sorun olur mu?

Genel anestezinin bağışıklık sistemini geçici olarak zayıflatabilmesi olasılığı nedeniyle, özellikle canlı virüs içeren aşıların işlemden bir hafta önce ve sonra yapılmaması gerekir.

 

Sünnetten sonra ağrı olur mu?

Sünnet anesteziyle yapıldığı için işlem sonrası 6-8 saat boyunca ağrı olmaz. Bu süre sonunda ağrı olabileceği için ilk gün her 6-8 saatte bir çocuğun yaşı ve kilosuna göre belirlenen miktarda ağrı kesici verilmektedir.

 

Sünnet sonrası bakım konusunda bilinmesi gerekenler

Bezli bebeklerin sünnet sonrasında büyük boy alt bezi kullanması, duş yaptırılması ve krem uygulanması bakım için yeterlidir. Büyük çocuklar da sünnet sonrası geniş iç çamaşırı kullanmalıdır. 

 

Sünneti hangi doktor yapar? Sünnet pek çok teknikle hekimler tarafından yapılmaktadır. Hastane ortamında sorun gelişme olasılığı en düşük olan cerrahi sünnet yapılmalıdır. İşlem sırasında küçük bir hata; yapışıklık, pipide eğrilik, idrar yaptığı delik ucunda darlık gelişmesine neden olabilir.  Deneyimli Genel Cerrah, Ürolog, Çocuk cerrahı veya Plastik Cerrah tarafından yapılabilir.

 

Hangi sünnet yöntemi daha iyi?

Sünnet klemp (çan, gomco ), plastik kıskaç ve cerrahi sünnet yöntemleriyle yapılabilir. En uygun tekniği hekim uygulayacaktır.

Sünnette en iyi yöntem hangisi?

Sünnet operasyonu için en iyi yöntem; çocuklarda uyutularak, yeni doğan bebeklerde ise lokal anestezi uygulanmasıdır. Çocuklarda lokal anestezi uygulaması ile ağrı duyusu ortadan kaldırılsa bile çocuk dokunma ve çekme hareketlerini hissetmekte, buna karşı psikolojik olarak olumsuz tepki verebilmektedir.

Gomco Metodu ile sünnet: Penis başı ile sünnet derisi birbirinden ayrılır. Penisin boyutuna uygun bir klemp penis başına yerleştirilir ve daha sonra sünnette kesilecek sünnet derisi bu çanın üzerine oturtulur ve burgu ile kıstırılır. Damar büzüşmesini sağlamak ve kanamayı önlemek için 5-10 dakika beklenir. Daha sonra çanın üzerinde sıkıştırılmış olan sünnet derisi kesilir.

Çan sünneti nasıl yapılır?

Yaşa uygun iki metal plaka arasında sünnet derisi sıkıştırılır ve dışta kalan bölüm kesilir. Kanamasız olup sıklıkla yenidoğan bebeklerin sünnetinde tercih edilir.

Laser ile sünnet nedir?  Aslında laser ile sünnet tekniği yoktur. Sünnet derisinin  elektrikli koter (ligaşür) yoluyla kesilmesine halk arasında laser yöntemi denilmektedir.

Klips yöntemiyle sünnet nedir?

Plastik klips yöntemi, kesilecek olan sünnet derisinin plastik bir araçla sıkıştırılıp, sonra kesilmesine dayanan bir sünnet tekniğidir. Bu yöntem cerrahi prensiplere uygundur. Plastik klips dikişsiz, kanamasız, estetik, ve hastalık riski olmadan sünnet yapmak için geliştirilmiş tek kullanımlık bir sünnet aletidir.

 

Sünnet derisi nasıl saklanır?

Bazı aileler ileride olası hastalıklara karşı kök hücre kaynağı olarak sünnet derisini saklamak isteyebilmektedirler. Özel bir ayrıştırma yöntemi ile ayrıştırılan Sünnet Derisi Kök Hücreleri gerekli kalite kontrol testleri tamamlandıktan sonra, -196 oC azot saklama tanklarında yıllar boyunca saklanır.

 

Sünnet cinsel hayatı nasıl etkiler? Bu konuda pek çok farklı ve birbiri ile çelişen tıbbi çalışmalar mevcuttur. Zamanında ve doğru yapılan bir sünnet cinsel hayatı olumlu etkilemektedir.  

Daha detaylı bilgi için www.alfatip.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Talep Formu