WhatsApp

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu erkeklere oranla daha fazladır.  Psikolojik, seksüel ve sosyal olarak olumsuz bir durumdur. 

Kadınlarda İdrar kaçırma nedir?

İdrar kaçırmaya tıpta  (inkontinans) veya (üriner inkontinans)  denilir.  İstem dışı idrarı kaçırmaya denilir. 

Kadınlarda İdrar kaçırma neden olur?

En önemli sebep doğum sonrası dokulaların sarkmasıdır.

Yaşa veya menopoza bağlı olarak kollajen bağ dokusu zayıflama da önemli bir sebeptir. 

Stres Inkontinans İdrar Kaçırma Nedir.?

Özellikle öksürme, gülme, ağır yük kaldırma sırasında idrar kaçırma olur.  Kadınlardaki idrar kaçırma sorunu genellikle bu tiptir. 

İdrar Kaçırma Sebepleri ?

 İleri yaş,

Vajinal doğum yapmış olmak

Obezite

 Erken menopoz

 Sigara içme, Kafein , Alkol

Genetik olarak kötü kollajen yapısı

 KOAH, astım gibi kronik akciğer hastalıkları

İdrar Kaçırma  Risk Faktörleri Nelerdir?

İleri yaş, Şişmanlık

Artan doğum sayısı ve vajinal doğum

Aile hikayesi, genetik yatkınlık

Diabet-Şeker Hastalığı, Felç, Demans

 Menapozal genito-üriner sendrom/vajinal atrofi

Hormone replasman tadavisi,

Genitoüriner cerrahi, radrasyon

Çok aşırı sıvı tüketimi ve idrar söktürücü ilaçlar (örneğin diüretik içeren tansiyon ilaçları)

 

Urge Inkontinans İdrar Kaçırma

Urge inkontinans, kişinin idrarı geldikten sonra tuvalete yetiştirememesidir. Urge inkontinans  sosyal hayatı  olumsuz  etkiler. Anatomik deformiteden çok beyinden gelen sinyal yolaklarında bozukluk vardır. Özellikle sosyal hayatı aşırı derece etkileyen bu durum evden çıkamama, insanlardan uzaklaşma, yalnızlaşma sorununu doğurur.

 

Mikst üriner inkontinens İdrar Kaçırma

Mikst tip üriner inkontinansta, hem stres hem de urge inkontinans bir aradadır. Karışık tip inkontinans olarak da bilinir. Ürodinami testleri ile inkontinansın tipi ve ağırlığı belirlenerek tedavi şekline karar verilir.

 

 

Koital Inkontinans İdrar Kaçırma

Cinsel ilişki (koit) sırasında idrar kaçırma problemidir. Özellikle vajinal doğum yapan ve ileri yaşta olan hastalarda görülür. Cinsel hayatı ciddi şekilde etkiler. Bu nedenle altta yatan sebebe yönelik tedavi uygulanması kişinin hem fiziksel sağlığı, hem de cinsel hayatı açısından çok önemlidir.

 

 

 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma problemi ile başvuran hastanın şikayetleri detaylı bir şekilde dinlenilir, bazı spesifik sorularla idrar kaçırmasının hangi tip olduğu anlaşılmaya çalışılır.

Daha sonra jinekolojik muayeneye  yapılır.  Muayene esnasında inspeksiyon ile (bakarak) ve bazı manevralarla (hastayı ıkındırmak, öksürtmek) hastada idrar kesesinde sarkma olup olmadığı ve karın içi basıncını artıran durumlarda idrar kaçırıp kaçırmadığı saptanır.

Bazı hastalarda özel bazı testlerle (üroflowmetre vs) idrar kaçırma problemi ile ilgili daha detaylı bilgi de edinilebilir.

Tanıyı koyduktan sonra hasta ile tedavi seçenekleriyle ilgili görüşülür. İnkontinansın tipine göre uygun tedavi seçeneği değişmektedir.

 

İdrar Kaçırmada İlaç Tedavisi:  Günümüzde idrar kaçırma için geliştirilen pek çok  ilaç bulunmaktadır. Hekim size uygun ilacı önerecektir.

İdrar Kaçırmada Fizik Tedavi:

Stres tip inkontinansın temelinde genellikle pelvik taban kaslarında güçsüzlük , idrar kesesinde sarkma  vardır. Fizik tedavi bu durumlarda oldukça faydalıdır. Kegel Egzersizleri gün içerisinde kolaylıkla uygulanabilen ve hafif idrar kaçırma problemi olan hastalarda belirgin faydası olan bir yöntemdir.

 

 İdrar Kaçırmada Lazer ve Radyofrekans (RF)  Tedavisi:  

Lazer ve radyofrekans (RF) gibi yöntemler idrar kaçırma tedavilerinde son derece etkindirler. Halk arasında ameliyatsız tedavi olarak bilinir

Lazer ve RF tedavileri, uygun hasta grubunda başarılı sonuçlara sahiptir. Pelvik organ sarkması (rahim, idrar kesesi, kalın bağırsakta sarkma problemi) bulunan hastalar için uygun değildir.

İdrar Kaçırma Ameliyatı:

Özellikle ciddi pelvik organ sarkması bulunan hastalarda ilk seçenektir.  Farklı cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Bu ameliyatlar, genital estetik ameliyatları ile eş zamanlı olarak da yapılabilir.

İdrar kaçırma ameliyatları nasıl yapılır?

Hastane ortamında yapılır. Genelde aynı gün taburcu edilir. Günlük cerrahi işlem gibi hastanede yatmadan spinal anestezi veya sedasyon ile de yapılabilir.

 

TOT (Trans Obturator Tape) Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

 

TOT sling ameliyatında karından hiçbir kesi yapılmaz. Vajen bölgesinde idrar çıkış yeri 1 cm altından 1 cm küçük bir kesi ile ilem yapılır. Yama ile gevşemiş olan üretraya askı desteği sağlanır. Ortalama 15-25 dakika sürer. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılacağından yeniden dikişlerin alınmasına gerek  yoktur.

 

 

 

TOT ve TVT Ameliyatları Nedir.

İdrar kaçırmasının olduğu bazı durumlarda idrar torbası veya mesane boynu yukarıya ‘meş’ denilen askılarla asılarak sabitlenir. Bu tür operasyonlarda TOT veya TVT teknikleri kullanılmaktadır. Mesane boynu asma (TOT ve TVT) operasyonları idrar kaçırma probleminde en sık uygulanan, komplikasyon oranı düşük ve güvenilir cerrahi işlemlerdir. Son geliştirilen teknikler ile dışardan herhangi bir iz olmadan, kısa sürede, bölgesel anestezi ile yapılan bu ameliyatlardaki başarı oranı %90-95’dir. Ancak, operasyon sonrası şikayetlerin tekrarlama ihtimali vardır. Ameliyat için doğru tekniğin seçimi de çok önemlidir.

TOT Ameliyatı sonrası cinsel ilişki?

Vajinanın yenilenmesi için uygun bir süre olan 1,5 ay boyunca ilişki önerilmez.

 

İdrar kaçırma ameliyatları ile birlikte vajina estetiği

İdrar kaçırma ameliyatları ile birlikte vajina daraltma ameliyatları sık olarak yapılmaktadır. Bu şekilde hem vajina genişliği azaltılmakta, hem de pelvik taban kasları güçlendirilmektedir. Ayrıca aynı seansta labioplasti (iç ve dış dudak estetiği),genital bölge sıkılaştırma ve dolgu operasyonları da yapılabilir.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

Günümüzde uygun hastalarda, ameliyatsız, lazerle idrar kaçırma tedavisi de yapılabilmektedir. Bu işlem sırasında mesane boynundaki kolajen doku da güçlenmekte ve idrar kaçırma sorunu giderilebilmektedir. Ancak burada önemli olan kişinin yapılan jinekolojik muayenesinde idrar torbası, barsak veya rahim sarkması olmamalıdır. Eğer bu tür bir pelvik organ sarkması varsa en uygun tedavi yöntemi cerrahidir.

 

Kadınlarda İdrar Kaçırmada İlaç Tedavileri

Kadınlarda idrar kaçırma probleminin tedavisinde bazı ilaçlar da kullanılmaktadır. İdrar kanalı kaslarını gevşeten ilaçlar, antidepresanlar ve moleküler düzeyde etki eden ilaçlar ile ilgili bilimsel çalışmalar halen devam etmektedir. Bu ilaçların bir kısmındaki yan etkiler, kullanımlarını sıkıntılı hale getirmektedir.

Özellikle menopoz döneminde kullanılan ve vajina içi kolajen üretimini sağlayan lokal östrojen içerikli ilaçların etkinliği de oldukça fazladır.

İdrar kaçırma ameliyatları pahalı mı?

İdrar kaçırma ameliyatlarındaki fiyatlar yapılan operasyonun genişliğine, anestezi yöntemine, operasyonu yapan hekime ve hastaneye göre değişmektedir. www.alfatip.com.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bilgi Talep Formu