WhatsApp

Güzel Dudak Sırları

Güzel Dudak Sırları

Güzel Dudak Sırları

Hangimiz güzel ve göz alıcı dudaklara sahip olmak istemeyiz. Parlak ve göz alıcı dudaklar hepimizin isteğidir. . Ruj sürmeyip yalnızca parlatıcı kullandığımızda bile  özenli ve bakımlı bir dudak görüntüsü hayal ederiz.

Dudak kuruması ya da dudak kenarı çatlaması gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşabiliriz . Özellikle soğuk kış günlerinde dudak kuruluğu bizim canımızı sıkabilir.  

Alfa Tıp Merkezi hekimleri ve medikal estetik ekibi desteği ile  sizler  için çok özel  bilgiler hazırladık. Dudak kuruması ve çatlaması sebebiyle  sorunlarınız varsa bu yazı tam sizler için….

Dudak hakkında bilgiler

Dudaklarımızda bir milyondan fazla sinir ucu bulunuyor. Bu nedenle çok hassastır.

Savunmasını sağlayan, herhangi bir koruyucu zar yapısı  yoktur, narinidir.

Dudaklarda ter bezleri bulunmadığı için çok çabuk kururlar ve sık sık nemlendirmeniz gerekir.

Tıpkı parmak izi gibi dudak izimiz  de özgündür.

Dudaklarınızın pembe görünmesinin sebebi,  kan damarlarının renginden kaynaklanır.

Dudak kanseri, erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır. Bunun sebebi  kadınların  dudaklar için nemlendirici kullanması ve güneşten gelen UV ışınlarına karşı korunmasıdır. Erkeklerde ise böyle bir alışkanlık olmadığından kanser daha yaygındır. 

Yaşlandıkça dudaklarımız dolgunluğunu kaybeder. Kollagen ve bağ doku kaybı önemlidir. Alfa tıp merkezi beslenme bölümü uzmanlarından bu konuda özel tavsiyeler alabilirsiniz.

Bilim insanları yani öpüşmenin biyolojik bilgi alışverişine ve karşı cinsten feromonları hissetmenize izin verdiğini söylüyor.

Dudaklar vücudun içinde yapılıp, dışarıya doğru uzanan tek vücut parçasıdır.

 

Dudak çatlaması Sebepleri

 Soğuk, rüzgarlı ve çok kuru hava koşulları

Sürekli dudaklarla oynamak, sık sık yalamak ve dudakları ısırmak.

 Ağızdan nefes alma alışkanlığı,

Az su içilmesi Vücut ihtiyacı olan suyu alamadığında ciltte çatlaklar oluşmaya başlar.

Özellikle hamilelikte dudak çatlaması sorunuyla karşı karşıya kalan kadınların bol miktarda su tüketmesi gerekir.

Bazı vitamin  ve minerallerin  eksikliği: A vitamini ve B2, B3, B6 vitaminlerinin eksikliği dudak çatlamasına neden olabilir. Ayrıca demir ve çinko oranı düşük olan kişilerin dudakları çok daha kolay yara olur ve bu yaralar normalden daha geç iyileşir.

 

Dudak çatlamasına basit çözümler:

 

Dudak çatlaması kremi  kullanmak. Cilt tipine uygun bir ürün  ve  yönelmeli ve içerisinde alerjen maddeler  olmamalıdır.

Dudak yağı  kullanmak

Dudak peelingi yapmak. Bir kaşık kahve telvesiyle zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi cilt bakımının temel taşları olan organik yağları birleştirerek peeling elde edebilirsin. Bu peelingi dudaklarına masaj yaparak uyguladığında kuru derinin yumuşadığını hissedeceksin.

Evde kendine dudak maskesi hazırlayarak yoğun bakım da yapabilirsin. Biraz bal ve tarçını karıştırıp dudaklarına sür ve 5 dakika beklet. Dudak çatlaması bitkisel çözüm arayanların favorisi olacak bu tarifin yarattığı etkiyi çok seveceksin.

Bol bol su içmek, dengeli beslenmeli, meyve ve sebze tüketimini arttırmak.

 

DUDAK YAPISINA GÖRE KİŞİLİK ANALİZLERİ

Bazı uzmanlar dudak yapısına  göre kişilik analizleri yapmaktadırlar.

  1. Yuvarlak Dudaklar: Üst dudak şekli yuvarlak olanlar fazlasıyla detaycı ve nazik olurlar. Kibar ve şefkatli insanlardır.  Karşı taraftan aynı  ilgi ve değeri beklerler.
  2. İnce dudaklar: Yalnızlığı severler. Birilerinin dikkatini çekmek, ortamda popüler  olmak gibi bir dertleri yoktur. İlişkilerinde de rahat olmayı, kendileri gibi davranabilmeyi tercih ederler.
  3. Kalp şeklinde dudaklara sahip olan kişiler: Çok ama çok sosyal kişilerdir.  Yaratıcı ve kıvrak zekalı olup, düşünmeden konuşmaya  meyilli kişilerdir. Sanatçı bir ruha sahip olan kalp dudaklılar, derinlerinde ise oldukça romantik kişilerdir.
  4. Dolgun dudaklar: Çok özverilidirler. Hayatlarındaki insanları çok önemserler. İnsanlarla çıkar ilişkisi değil, derin bağlar oluştururlar.

 

Bu bilgiler tam olarak ne kadar doğru bilemeyiz ama dudak şeklinizden memnun değilseniz Alfa Tıp merkezindeki  uzmanlardan bilgi ve destek alabilirsiniz.  İstediğiniz dudak şekline sahip olabilirsinz. www.alfatip.com.tr

 

DUDAK DOLGUSU

 

Dudak dolgusu nedir ?

dudakları dolgunlaştırmak,  şeklini değiştirmek , kalınlaştırmak amacıyla uygulanan yöntemlere ve bu işlemde kullanılan malzemelere dudak dolgusu denir. En çok kullanılan malzeme hyaluronik asittir.

Hyaluronik Asit nedir: İnsan derisinin yapısında da bulunan bir maddedir. Yaş ilerledikçe vücut tarafından salgılanması azalır. Su tutan bir moleküldür. İnsan vücudu ile son derece uyumludur. Herhangi bir yan etki yapmadan zaman içinde erimektedir.

 

Üreten firmanın kalitesi çok önemlidir. Genellikle 1 ml’lik enjektörlerde bulunur.  

Dudak dolgusu herkeste aynı standart yerlere yapılmaz. Kişinin anatomik yapısına, bağ doku durumuna, beklentisine  ve hekimin uygulama tarzına göre değişiklik olmaktadır. Alfa Tıp  Merkezindeki uzman hekimlerden her konuda bilgi ve destek  alabilirsiniz.

 

Kötü görüntülerden birisi de dudakların üzerindeki çizgilerdir. . Kişiyi yaşlı ve bakımsız gösteren bu çizgileri botoks tedavisi ile iyileştirmek mümkündür.  SMOKER LİNE denilen dudak çevresi çizgilerinde botoks tedavileri oldukça başarılıdır

 

Dudak dolgusu uygulama süreci:

Dudak dolgusu uygulaması 5-10 dakikalık bir işlemdir.  Uygulanan teknik, hazırlanma ve masaj aşamaları çok önemlidir.  Lokal anestezik krem  ile işlem kolayca yapılmaktadır.

İşlem öncesi ve sonrası buz uygulanması şişlik oluşmaması ve kanamanın çabuk durması için önemlidir.  Uygun süre beklendikten sonra masaj ile dolgunun dağıtılması dolgunun tüm dudağa eşit şekilde yayılmasını sağlanır. Devamında  dudak kontürü için dudak çizgilerine de bir miktar dolgu enjekte edilebilir.

 

Dudak dolgularının en güzel taraflarından biri sonucun hemen görülmesidir. Botoks uygulamasında sonuçların görülmesi birkaç gün sonra olmasına rağmen dudak dolgusu hemen kendini gösterir.

 

DUDAK DOLGUSU İLE SIK SORULAN SORULAR

 Geçici dudak dolgusu vücutta ne kadar kalır? Kalıcısı yok mu?

Dolguların vücutta kalma süresi markaya, dolgunun kalınlığına, vücudunuzun onu eritme hızına göre değişkendir. Her uygulama sırasında bir miktar kalır. Böylece uygulama süresi uzar. Uygulama genellikle 8 ile 12 ayda bir tekrar edilmelidir. Kalıcı dolgular önerilmemektedir.

 

Ne kadar dudak dolgunlaştırıcı gerekir?

Dudak uygulamalarında genellikle 0,5 ile 2 ml arası yapılır. Dudağın uzunluğu, inceliği ve her ikisine de yapılıp yapılmamasına göre gerekli miktar değişir. Eğer iki tüp uygulamak gerekiyorsa 1 hafta ara ile iki seanslı dudak dolgusu uygulanması daha uygundur.  

 

Dudağımdaki asimetri düzelir mi?

Birçok kişinin dudakları tamamen simetrik değildir. Bilhassa da sigara içenlerin. Çoğu kişi de bunun farkında değildir. Tecrübeli bir hekimi için asimetri düzeltmek kolaydır.

Yağ enjeksiyonu dudakta dudak dolgusundan daha mı kalıcı?

Yağ enjeksiyonu daha kalıcı bir işlemdir. Büyük dudak isteyenlerde tercih edilebilir. Dudak çizgisinde yapılan uygulamalarda dikkatli olunmalıdır.  

Dudak dolgusu yaptırdığım belli olur mu?

Bazı hastalar dudak dolgusu yaptırdığı fark edilsin isterken bazıları da istemezler. Doğal  ama güzel görünümlü uygulama yapmak mümkündür.

 

Dudak dolgusu dudağımda his kaybına yol açar mı?

Eskiden yapılan kalıcı dolgularda his kaybı olabilirken,  günümüzde kullanılan hyaluronik asit içerikli dolgularda bu sorun ile pek karşılaşılmamaktadır. Doku içinde yer kaplamak yerine   yaygın bir şekilde dağıldıkları için sinirlere bir etkileri  olmaz. Dolayısı ile dudağın hislerinde bir bozulma olmaz.

Dudak dolgusunun yan etkileri var mı?

Hyaluronik asidin bir yan etkisi yoktur. Zaten vücutta var olan ve FDA tarafından da onaylanmış bir ürün ve işlemdir.  Bazen iğnenin girdiği yerde hafif kızarıklık ve daha da nadir olmak üzere morluk meydana gelebilir. Bu lezyonlar 2-3 günde iz bırakmadan iyileşir.

 

Dudak dolgusuna kaç yaşında başlamak gerekir?

Dudak dolgusu yaptırmaya ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi. Çünkü gecikilirse ciltte kalıcı kırışmalar meydana gelir. Bunları tedavi etmek korumaktan daha zordur. Doktorunuzla görüşerek sizin için uygun zamanı belirlemek gerekir.

 

Dudak büyütme yaptırmaya karar verdim. Nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle işlem yaptıracağınız kişinin uzman olduğundan emin olmalısınız. Dolgu işlemi yaptırmadan önce size uygulanacak dolgu materyalinin kutusunu görmeyi isteyin. FDA onay listesinde var olan ürünlerin uygulanmasını sağlayın. Dudak dolgusu fiyatları için  www.alfatip.com  adresinden  ulaşabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Uygulaması  Sonrası Öneriler

Dudak dolgu maddesi uygulama sonrası kişi sosyal hayatına hemen dönebilir, bunun yanında bazı uyarıların dikkate alınması gereklidir. Uygulama sonrasında dudaklarda belirginleşme ve ödem oluşacaktır. Ödem ve şişlik 1-2 gün içerisinde gerileyerek dudaklar normal görünümüne kavuşurlar. Uygulama sonrası birkaç saat çok sıcak ve soğuk sıvı alınmaması, dudaklara çok sıcak ve soğuk temasından kaçınılması gerekir. Uygulama sonrası dudaklara 24 saat ruj sürülmemeli, 3-4 gün sert masaj yapılmamalıdır.

Bilgi Talep Formu