WhatsApp

Göz Sulanması

Göz Sulanması

Göz Sulanması

Gözyaşı ve Göz Kanalı Hastalıkları Nedir?

Gözyaşı bezinden salınan  ve gözümüzü yıkayıp besleyen gözyaşı sıvısının burun içindeki kanallarda oluşan tıkanıklık sebebiyle dışarı akmasıdır.

 

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının ve Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Aşırı sulanma

Soğukta göz yaşarması

 Gözde sık sık çapaklanma

Burun köküne bastığınızda sıvının kanallardan  iltihap çıkması

 

Gözyaşı Kanalı ve Kesesinin İltihaplanmasının Nedenleri

Doğumsal kanal tıkanıklığı

Enfeksiyonlar

Taş, sinüzit

 Travma

Tümörler

 

1- Konjenital (Doğuştan) Dakriyosistit

 

Doğuştan gelen kanal tıkanıklığı problemi çocuklarda görülür . Gözde sulanma ,yaşarma ve çapaklanma olur. İlk 1 yılda kendiliğinden veya masajla açılabilir. 1 Yaşından sonra tıkanıklık devam ederse mutlaka müdahale edilmelidir. Probing denen yöntem en sık uygulanan tekniktir. Hekim kanalın açılmayacağını düşünürse işlemi daha erken yapabilir.

 Konjenital (Doğuştan) Dakriyosistit Tedavisi

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının kendiliğinden açılmadığı durumlarda mutlaka tedavi gerekir.  Antibiyotik damlalar ve masaj  tedavisidir. Probing (sondalama) 2 yaşa kadar, daha ileri yaşlarda silikon tüp uygulaması ve DSR yöntemleri kullanılır.

 

2- Edinsel (sonradan gelişen) Dakriyosistit

Yetişkinlerde gördüğümüz göz yaşı kanal tıkanlıklığıdır. Gözde sulanma, yaşarma, çapaklanma en sık belirtidir. İlaç tedavisine rağmen sık sık tekrarlar. Kesin tedavi ameliyattır.

 

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nasıl Tespit Edilir?

Tanı basittir. Hastanın şikayetleri tipiktir. Lavaj dediğimiz basit bir işlem ile kanal içine sıvı verilip kanalın durumu tespit edilir.  Gözyaşı yollarına verilen sıvı  boğaza akarsa gözyaşı yolları açıktır.  

 

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda gözyaşı tıkanıklığında ilk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Burun kökünden başlayan bu masaj aşağı doğru sıvazlama yöntemiyle yapılır. Masajla alacağımız tedavi başarısı ise %90 dır. Bu masaj esnasında gözde çapaklanma oluşursa antibiyotik içeren göz damlaları verilir.

 1 yıl geçtikten sonra hala yaşarma geçmezse probing (sondalama) işlemini yapılır.  Sondalama ile geçmezse cerrahi müdahale uygulanır.

 

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı kendiliğinden geçer mi?

Çocuklarda ilk 1 yaşta kendiliğinden geçebilir. Ancak yetişkinlerde tedavi yapılmadan kanal açılmaz.  Tedavi şarttır.

Gözyaşı kanalı tıkanırsa ne olur?

Gözyaşı kanalında tıkanıklık olursa gözyaşı gözde birikerek dışa akar. Gözyaşı yollarında enfeksiyona yol açarak çapaklanma, ağrı, kızarma, kızarma ve şişmeye yol açabilir.

 

Gözyaşı kanalları nasıl açılır?

Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi cerrahidir. Ameliyatla gözyaşı kesesi ile burun boşluğu arasında yeni bir geçiş yolu açılır.

 

Göz yaşı Kanal Ameliyatı Nasıl Yapılır.?

  1. Açık Ameliyat: External dakriyosistorinostomi denilir. Bu yöntemde ciltten kesi ile burun ile göz arasında yapılan cilt kesesinden girilir ve göz yaşı kesesi ile burun arasına yeni bir yol açılır. Kemik kırılarak pencere açılır.  Başarı oranı yüksektir. Burun kenarında iz kalır. Tercih edilmez.  

2.Kapalı Ameliyat :  Endoskopik dakriyosistorinostomi denilir.   Endoskop  ile burun içine girilir ve gözyaşı kesesine doğru bir yol açılır. Kulak burun boğaz  ve göz hekimleri uzmanlarının katılımı ile yapılır.

3- Lazer Yöntemi:  Laser DSR tekniği de  (Multi diode) denilir. Son yılların en popüler tedavi yöntemidir. İşlem kolay ve kısa sürelidir. Kesi izi yoktur. Lazerle kanal ve burun arasında yeni bir yol açılır. Gerekli durumlarda kanal içine  Silikon tüp yerleştirilir. Başarı oranı %90 civarındadır.

 

Multı Diode LazerTedavisi

Multi Diode Lazer DSR Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Multidiode operasyonu 5 – 10 dk. gibi çok kısa sürede yapılır.

Multidiode lazer de kanama yok denecek kadar azdır.

Doku zedelenmesi yok denecek kadar azdır.  

İyileşme süresi çabuktur. Hasta ameliyattan hemen sonra hastaneden çıkabilir.

Daha önce gözyaşı kanalında ameliyat olmuş hastalara ikinci ameliyatın “MultiDiode Lazer” ile yapılması mümkündür.

 

Operasyonun Başarısı Nelere Bağlıdır? Ameliyat Tekrarlanabilir mi?

Başarı oranı operasyonu yapan cerraha ve cerrahın tecrübesine göre değişir. Cerrahi öncesi hastanın çok iyi muayenesi şarttır.

 

Göz Yaşı Kanal Ameliyatı Fiyatı Nedir? Fiyat hastanın durumuna ve hastanenin fiyat politikasına  göre değişebilmektedir. Güncel fiyatlar için www.alfatıp.com.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

 

Bilgi Talep Formu