WhatsApp

Endoskopi ve Kolonoskopi

Endoskopi ve Kolonoskopi

Endoskopi ve Kolonoskopi

ENDOSKOPİ NEDİR?

Endoskopi sindirim sistemini incelemek için kullanılan bir görüntüleme tetkikidir. Ucunda kamera ve ışık olan bir sistem ile  yemek borusu, mide ve ince bağırsakların bir kısmını  görüntülenmesidir. Bazı durumlarda, biyopsi yapmak için endoskopa özel aletler eklenir.

 

KOLONOSKOPİ NEDİR:

Aynı sistem ile kalın bağırsakların incelenmesidir. 

 

ENDOSKOPİ HANGİ HASTALIKLARDA YAPILIR?

Tanı ve tedavi amaçlı yapılabilir.

 

Tanı amaçlı Endoskopi  hangi durumlarda yapılır?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 45 yaşını geçmiş kişilere şikâyet olsun veya olmasın endoskopi kontrolü yapılmasını önermektedir.

Uzun süreli ve tedaviye dirençli mide ağrısı, gaz, şişlik

Tekrarlayan ve tedaviye dirençli bulantı, kusma,

 Reflü, ses kısıklığı,  geçmeyen öksürük

Mide ve karın ağrısı ile beraber  terleme,  ateş

Sebebi belirlenemeyen kilo kaybı

Uzun süreli  ishal ve kabızlık

Kanlı ve kahve telvesi şeklinde kusma, siyah renkli dışkılama

Sebebi belli olmayan kansızlık

Birinci derece yakınlarında mide, yemek borusu kanseri olanlar

Geçirilmiş mide ameliyatı hikayesi olanlar (özellikle 15-20 yıl önce)

Mide ülseri,İnatçı karın ağrısı

Yutkunma zorluğu, yutma güçlüğü

Kanser araştırması

Enfeksiyon odağı belirleme, Pankreatit, Safra kesesi taşları

 

Tedavi amaçlı Endoskopi ne zaman yapılır ?  

Yemek borusu darlıklarını açmak

Yabancı  cisimler  çıkarmak (yutulan metal para taş vb.)

Biriken sıvıyı boşaltmak

Polip  tedavisi , Polip biopsisi

Çeşitli sebeplerle kendisi beslenemeyen hastalarda mideye besleme borusu takmak için

Enfekte  safra kesesi alınması

Mide botoksu uygulaması

 

Endoskopi randevusu almak için bize ulaşın: 0552 559 95 45

 

Endoskopik Ultrason:

Endoskopik Ultrason (EUS) : Endoskopa bir ultrason probu bağlanır. Yemek borusu veya mide duvarının özel görüntüleri elde edilebilirken pankreas gibi ulaşılması zor organların görüntüleri daha rahat ve detaylı elde edilebilir.

Endoskopi Ekokardiografi: Bazı kalp hastalıklarında yemek borusundan girilerek kalp eko görüntülemesi yapılır.

 

ENDOSKOPİ NASIL YAPILIR?

Endoskopiye için  midenin boş olması gerekir.

 Endoskopiden önce en az 6 saat bir şey yenilip içilmemelidir.

Hastanın daha önceki hastalıklarını, geçirmiş olduğu ameliyatları, ilaç alerjileri, kullandığı kan sulandırıcı gibi ilaçları işlem öncesi doktoruna bildirmelidir.

Kan sulandırıcı ilaçlar endoskopi işleminden birkaç gün önce kanamaya neden olabileceği için bırakılmalıdır.

Ciddi kronik hastalığı olanlar (kalp hastalığı yüksek tansiyon g ağır diyabet vb. ) hastaları için önceden ek tetkikler ve hekim onayı gerekebilir.

Endoskopi işleminde   ağrı acı olmaması için   hastayı rahatlatacak sedasyon yöntemleri uygulanır. Bu nedenle işlem hastane ortamında yapılmalıdır.

Ağzın açık tutulması için plastik bir ağız koruyucusu kullanılır. Boğazı uyuşturmak için ağız içine anestezik püskürtülür.

Endoskopi işleminden önce hasta sol tarafına döndürülerek kafası 90 derece döndürülür. Gerekli görüldüğü durumlarda hastaya solunum, tansiyon ve kalp atış hızının takip edilmesi için vücuda elektrotlar takılabilir.

Endoskop ağıza yerleştirilir. Doktorunuz endoskop boğazdan geçerken yutkunmanızı isteyebilir. Boğazda baskı hissi oluşabilir ancak genellikle acı hissedilmez.

Endoskop boğazdan geçtikten sonra hasta konuşamaz ancak sesler çıkarabilir. Endoskopi nefes alınmasına engel olmaz.

Endoskopi sırasında görüntüler muayene odasındaki ekrana aktarılır. Sindirim sisteminizdeki bu tarama işleminin görüntüleri daha sonra da incelenebilmesi için kaydedilir.

Sindirim sistemini şişirmek için yemek borusundan hafif hava basıncı verilebilir. Bu endoskopun serbestçe hareket etmesini ve sindirim sisteminin kıvrımlarının daha kolay incelenmesini sağlar. Eklenen havadan basınç veya dolgunluk hissedilebilir.

Bir doku örneği almak veya bir polip çıkarmak için endoskoptan özel cerrahi aletler geçirilebilir

Muayene bittiğinde endoskop ağzınızdan yavaşça geri çekilir. Bir endoskopi, duruma bağlı olarak genellikle 15 ila 30 dakika sürer.

Gastroskopi (Endoskopi) İşleminden Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Gastroskopi (endoskopi) işleminden 30-60 dakika sonra yemek yiyebilirsiniz. Gastroskopi işlemi sedoanaljezi (hafif uyutularak) yapıldıysa, işlemin yapıldığı gün araç kullanılmamalı, alkol alınmamalı, dikkat gerektiren cihaz ve makine kullanılmamalı ve önemli kararlar (ticari ekonomik, yasal vb) verilmemelidir.

 

ENDOSKOPİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Endoskopi İşlemi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

 

Endoskopi yöntemi teşhis için kullanılabileceği gibi tedavi amaçlı da yapılmaktadır.  Genel Cerrah Dahiliye veya Gastroentereoloji uzmanları tarafından yapılabilir.

 

Endoskopi bebek emzirmeye engel mi?

Uygulama sırasında uygulanmakta olan anestezi ya da sakinleştirici ilaçların etkisi yaklaşık 1 gün sonra vücuttan atılmaktadır. Her ne kadar uygulanmakta olan anestezi ilaçlarının emzirme yolu ile bebeğe geçme ihtimali düşük olsa da endoskopiden önce bebeği emzirmek, mümkünse sütü saklamak sonra vermek gibi önlemler alınabilir. Sütü saklama şansının bulunmadığı, emzirmenin mecbur olduğu durumlarda ilk sütü sağıp attıktan sonra gelen süt bebeğe verilebilir.

Endoskopiden Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

15-20 dakika gibi kısa sürede tamamlanan endoskopiden en az 2 saat sonra su ve sulu besiler tüketilebilir. Endoskopiden hemen sonra uzman anestezi doktoru uygun görürse hasta evine gidebilir. Yaklaşık 4-5 saat boyunca gaz, yanma ve şişkinlik gibi şikayetler görüldüğü için ağır yiyecekler yenilmemelidir. Boğazda uyuşukluk hissi 2 saat sonra biter.

Endoskopi Sonrası Hangi Besinler Tüketilmemelidir?

Alkol, kola, enerji içeceği, soda, karbonat, maden suyu, hazır meyve suları, kahve gibi içecekler mide yanması ve şişkinlik sorunlarına yol açabilir. En az 2 gün boyunca bu gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca şeker ve hazır tatlandırıcı içeren her türlü besin sindirim sistemini bozarak ciddi sorunlara neden olduğu içil yenilmemelidir.

Şeker, yağ, un, nişasta, tuz içeren tüm besinler, katı sindirimi zor besinler, bakliyat gibi posalı ve kur yemiş gibi taneli her türlü besinden uzak durulmalıdır. Alfa Tıp Merkezinin uzman diyetisyenlerinden destek alabilirsiniz.

 

Endoskopi ve Sigara: İşlem  öncesi içilen sigara nefes borusu ile yemek borusunda tahrişe ve nefes alma zorluğuna neden olacağından endoskopi öncesi sigara içilmemesi gereklidir. Endoskopi sonrası sigara içilmesi ise mide bulantısı, kusma, mide yanması gibi sorunlara neden olabilir.

 

Endoskopi Riskleri nelerdir?

Endoskopi cerrahi işlemlere göre oldukça güvenli bir yöntemdir. Her tıbbi işlem gibi endoskopinin kendine has düşük olmakla birlikte riskleri bulunmaktadır.

Kanama: Teşhis, tedavi veya biyopsi için yapılan endoskopi sırasında kanama gerçekleşebilir.

Enfeksiyon: Endoskopinin bir parçası olarak ek işlemler yapıldığında enfeksiyon riski artabilir. Enfeksiyon riskiniz yüksekse doktorunuz işleminizden önce size koruyucu antibiyotikler verebilir.

Gastrointestinal sistemin yırtılması: Nadirde olsa yemek borusu veya üst sindirim sisteminde başka bir bölümündeki bir yırtık ve organlara zarar meydana gelebilir.

Sedasyon reaksiyonu: Çok nadir yaşanmakla birlikte uygulanan sedasyona göre reaksiyonlar mümkündür.

Göğüs ağrısı, Ateş, Endoskopi alanında sürekli ağrı

Nefes darlığı, Yutma zorluğu, Şiddetli ve inatçı karın ağrısı , Kusma

Endoskopi işleminden sonra bu belirtiler  olursa  doktorunuzla görüşmeniz  önerilir.

 

Endoskopi Sonrası Neler Yaşanır?

Endoskopiden sonra hasta hastane ortamında yaklaşık 1 saat dinlendirilir. Hastalar endoskopiden sonra aynı gün evlerine gönderilir.  Hasta sakinleştirici aldığı için refakat etmesi için yanında bir kişinin bulunması önerilir. Evdeyken, endoskopi sonrası hafif rahatsız edici belirtiler yaşanabilir

Şişkinlik ve gaz, Kramp, Boğaz ağrısı

Bu belirti ve bulgular zamanla düzelir.

 

Endoskopi Sonuçları Ne Zaman Alınır?

 

Endoskopi sonuçları yapılan işleme göre değişebilmektedir. Doktorunuz ülser teşhisi için endoskopi yaptıysa, işlemden hemen sonra sonuçları öğrenebilirsiniz. Biyopsi için bir doku örneği aldıysa, test laboratuvarından sonuç almak için birkaç gün beklemek gerekebilir. www.alfatip.com.tr adresinden e-sonuç biriminden size verilen barkod ile sonucunuzu online görebilirsiniz.

 

Mide biyopsi sonuçları ne kadar sürede çıkar?

 

Mide biyopsi sonucu laboratuvarların çalışma hızına ve testin içeriğine bağlı olarak değişebilir. Tipik bir mide biyopsi sonucu genellikle 2-4 gün içinde çıkar. Ancak daha detaylı testlere ihtiyacı varsa, sonuçların çıkması 7–10 gün sürebilir. Sonuçların ne kadar sürede çıkacağını doktora sorabilirsiniz.

 

Endoskopi Teknolojisindeki En Son Teknikler Nelerdir?

Kapsül endoskopi: Kapsül endoskopi, yutulan kapsül ile sindirim sisteminin görüntülenmesidir.  İşlem uygulanmadan 12 saat önce yeme içme kesilmelidir. Bazı durumlarda bağırsak boşaltıcı ilaçlar da kullanılabilir. Kapsül yutulduktan 2 saat sonra sıvı gıdalar, 4 saat sonra ise yumuşak katı besinler tüketilebilir. Kapsül endoskopi yöntemi 8 saat sonra veya kapsül doğal yollarla vücuttan atılana kadar devam edebilir. Kapsül genellikle 72 saat içinde doğal yollarda vücuttan atılacaktır.

 

ERCP: Safra ve pankreas kanallarındaki sorunları teşhis etmek veya tedavi etmek için X ışınları endoskopi ile birleştirilir.

Kromoendoskopi: Endoskopi prosedürü sırasında bağırsak astarında özel bir leke veya boya kullanan bir tekniktir. Boya, bağırsak astarında anormal bir şey varsa, doktorun daha iyi görmesine yardımcı olur.

Endoskopik Ultrason (EUS) : Endoskopi yönteminin ultrason ile birleştirilmesi sonucu gerçekleştirilir. Normal endoskopi sırasında genellikle görünmeyen organları ve diğer yapıların görünmesini sağlar

Endoskopik Mukozal Rezeksiyon (EMR): Sindirim sistemindeki kanserli dokuların uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için kullanılan bir tekniktir. EMR'de, anormal dokunun altına bir sıvı enjekte etmek için endoskoptan bir iğne geçirilir. Bu işlem kanserli dokunun diğer katmanlardan ayrılmasına yardımcı olur, böylece daha kolay çıkarılabilir.

Dar bant görüntüleme (NBI): Damarlar ve sindirim sisteminin iç astarı olan mukoza arasında daha fazla kontrast oluşturmaya yardımcı olmak için özel bir filtre kullanır.

 

Kolonoskopi Neden Yapılır?

50 yaş üzeri kişilerde  kalın bağırsak kanseri taraması amaçlı

Dışkıda kan görülmesi ve makattan kan gelmesi durumunda

Birinci derece yakınlarında kalın bağırsak kanseri varsa erken tanı koymak için

Açıklanamayan demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) sebebini bulmak için

Nedeni bilinmeyen karın ağrısı ve kilo kaybı durumlarında

Dışkıda gizli kan pozitifliğinin saptandığı durumlarda

Uzun süren sebebi bilinmeyen ishal ve kabızlık durumunda

Crohn hastalığı ve Ülseratif kolit gibi kronik iltihaplı bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavinin takibi gibi durumlarda yapılan endoskopik tanı tanı yöntemidir.

Kalın bağırsak poliplerinin çıkartılması, ameliyat sonrası ve iltihaplı bağırsak hastalıklarının yol açtığı darlıkların balon veya stent yöntemi ile açılması gibi durumlarda kolonoskopi işlemi yapılabilir.

Kolonoskopi randevusu almak için bize ulaşın 0552 559 95 45

 

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Hasta işlem hazırlığı yaptıktan sonra endoskopi ünitesine geldiğinde hastaya özel olarak hazırlanmış kolonoskopi şortu giydirilir. İşlem öncesi hastaya damar yolu açılır. Hasta sol yanına yatar. Kolonoskopi işlemi yaklaşık 15-30 dakika sürer. Damar yolundan verilen sedoanaljezik ilaçlarla hasta hafif uyutulur. Kolonoskopi sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez ve işlemi hatırlamaz.

Kolonoskopi İşlemi Öncesi Neler Yapmam Gerekir?

Kolonoskopi işlemi sırasında kalın bağırsak temizliğinin tam olarak yapılması  gereklidir.  Genellikle işlemden  3 gün öncesinde bol sulu, yumuşak, lifsiz, posasız, tanesiz beslenmek çok önemlidir. Özelikle yapraklı ve lifli, çekirdekli, sindirilmesi zor gıdalardan uzak durmak, bunun yerine bol su, çorba, muhallebi, tanesiz komposto gibi gıdalarla beslenmek gerekir. Kolonoskopi işlemi öncesi size verilen diyete uymak ve işlemden önceki gece kullanılması gereken müshil tarzı bağırsak boşaltıcı ilaçları tam olarak kullanmanız gerekmektedir. İşlemden önceki gece verilen bağırsak temizleyici ilacı tam olarak kullanmak ve size belirtilen miktarda su tüketmek işlem kalitesi için son derece önemlidir. Kolonsokopi işlemine gelirken en az 6-8 saat aç olmak gerekir.

 

Kolonoskopi Yan Etkileri Nelerdir?

Kolonoskopi işlemi genellikle son derece güvenli bir işlemdir. En sık görülen yan etkiler; işlem sırasında kalın bağırsağa verilen havaya bağlı karın şişlik, gaz, ağrı ve bazen bulantı, kusmadır. Bunun dışında uygulanan hafif anestezik ilaçlara (sedoanaljezi) bağlı olarak işlem sonrası sersemlik hissi, baş dönmesi, hafif bulantı görülebilir. Kolonoskopi sırasında eğer biyopsi alınması, polip çıkartılması (polipektomi), darlık genişletilmesi gibi girişimsel bir işlem yapılmışsa buna bağlı olarak nadiren kanama, karın ağrısı, bağırsak delinmesi gibi komplikasyon gelişebilir.

Kolonoskopi Sonrası Günlük Yaşamıma Dönebilir miyim?

Kolonoskopi genellikle hafif uyutularak, sedonaljezi altında yapıldığı için, işlem sonrası hastalarda hafif sersemlik ve uyku hali olabilir. Genellikle işlemden 30-60 dakika sonra hasta sulu, yumuşak gıdalarla yemek yemeye başlayabilir. Kolonoskopi sonrası, işlemin yapıldığı gün araç kullanılmamalı, alkol alınmamalı, dikkat gerektiren cihaz ve makine kullanılmamalı ve önemli kararlar (ekonomik, yasal vb) verilmemelidir.

 

Kolonoskopi ağrılı bir işlem midir?

Kolonoskopi sırasında hastalar anestezi ile uyutulduğu ya da sakinleştirici verildiği için ağrı ve acı hissedilmez . Hastalar daha çok Kolonoskopiden sonra yaşanan gaz sancılarından şikayet eder. Bunun için de işlem sonrası bol sıvı tüketmek ve yürümek faydalı  olacaktır.

 

Diyabet hastaları kolonoskopi uygulaması öncesi hazırlık döneminde nelere dikkat etmelidir?

Diyabet hastalarında kan şekeri seviyesinin korunması önemlidir. Kolonoskopi öncesi bağırsakların temizlenmesi sırasında uygulanmakta olan diyete diyabet hastalarının daha fazla dikkat etmesi gerekir. Katı gıdaların Kolonoskopiden bir gün önce yasaklanmasına rağmen sıvı gıdıların alınabildiği unutulmamalıdır. Kan şekeri seviyesinin korunabilmesi için elma suyu, posasız portakal suyu gibi içecekler tavsiye edilir.

 

Endoskopi ve Kolonoskopi fiyatlarını öğrenmek için bize ulaşın: 0552 559 95 45

 

Bilgi Talep Formu