Artroskopik - ALFA TIP MERKEZİ

Artroskopik

Artroskopik

Artroskopik

Artroskopi Nedir?
Artroskopi, vücuttaki herhangi bir eklemi kamera aracılığı ile görüntülenmesi anlamına gelir. Bu cerrahi işlem, eklemdeki ağrı, dengesizlik veya diğer işlev bozukluklarına neden olan yapısal sorunları teşhis etmek ve tedavi etmek için yapılır. Artroskopi işlemi için kullanılan bir alet olan artroskop, dar bir tüpe bağlı küçük, fiber optik bir kameradır. Bu alet, eklemin içinden canlı görüntüler alabilir ve cerrahi müdahalede rehberlik sağlayabilir.


Artroskopi Hangi Durumlarda Uygulanır?
Artroskopi genellikle eklemdeki yaralanmaların tedavisi için kullanılır. Örneğin, diz ağrısı, dengesizlik ve ön çapraz bağ yırtıkları ile menisküs yırtıkları gibi durumlarda artroskopi tercih edilir. Ayrıca, yırtık bağlar, kıkırdak ve tendonlarda da bu yöntem kullanılabilir.


Artroskopi Nasıl Uygulanır?
Ameliyat edilecek yere göre her prosedür değişmek ile birlikte, genel olarak süreç aynı şekilde ilerler. Artroskopi genel, lokal veya spinal anestezi altında ekleme yapılan bir cerrahi müdahaledir. Bu cerrahide hastanın cildine küçük bir kesi açılır. Artroskop, açılan kesiden içeri sokulur. Diğer küçük kavrama, sondalama veya kesme aletlerini yerleştirmek için başka kesiler yapılabilir. Ameliyatta ışık, artroskopun ucundaki fiber optik aracılığı ile iletilir. Böylece cerrahi bölgenin iç kısmı ile ilgili bilgiler bir ekrana aktarılır. Tanı sonrası düzeltici cerrahi yapılabilir. Sonrasında artroskop ve cerrahi aletler vücuttan çıkarılarak, kesiler dikiş ve bandaj yolu ile kapatılır.


Artroskopinin Avantajları Nelerdir?
Minimal invaziv bir işlem olan artroskopinin en önemli avantajı, eklemde büyük kesiler yapmadan yarım santimetrelik küçük dileklerden ekleme girilerek eklemin tamamının değerlendirilmesi ve eklem içinde tüm cerrahi müdahalenin yapılabilmesine olanak sağlamasıdır. Kesilerin küçük olması hastanın hem kozmetik görüntüsünün bozulmamasına hem de iyileşme sürecinin daha hızlı gerçekleşmesine katkı sağlamaktadır. Kısaca artroskopi açık ameliyat ile karşılaştırıldığında daha hızlı iyileşme, daha az acı ve minimum kan kaybı ile minimum yara izi gibi avantajlar sağlamaktadır.

Hızlı İletişim