Anne Sütü Faydaları

Anne Sütü Faydaları

Yeni doğan bir bebek adına anne sütü, bütün gereksinimleri karşılayan mucize içeren besin ögesidir. Bebeğin yeni dünyaya uyum sağlaması adına bu mucize içeren besin ögesine ihtiyacı bulunur. Olmadığı vaziyetlerde pek çok problemler ile karşılaşılabilir. Bundan ötürü ise anne sütü, halen yeri doldurulamayacak ve oldukça önemli olan en mühim gıdalar arasında yer almaktadır.

 

Anne Sütü Hakkında

 

Yeni doğan bebeklerin dünyaya uyum sağlaması için en önemli şeylerden birisi anne sütüdür. Bebeklerin, ilk altı ay boyu anne sütüyle beslenmesi oldukça mühimdir. Anne sütünün bu derece mühim olması, bilim adamlarının araştırmalarına devamlı şekilde konu olmaktadır. Bu konu hakkında yanıtlanmamış cevaplar bulunmaktadır. Örnek olarak; demirin yüzde onu emilirken, anne sütü içerisinde yüzde elli kadar demir emilmektedir.

 

Bundan ötürü de bu konu oldukça ilgi çekici hale gelmiştir. Yalnızca insanlar adına değil, bütün memeli hayvanlar adına yavruların süt ile beslenmeleri oldukça mühimdir. Doğa içerisindeki hayvanların anne sütü sayesinde hemen ayaklanmaları, insan sütünden daha değişik besin ögelerine sahip olmalarından ötürü kaynaklanır.

 

Onların doğalarına uygun şekilde bu özellikler gelişir. Anne sütü her canlı adına, mucize içerikli bir besin kaynağıdır. Yapılan bütün araştırmalara karşın uzun bir süre daha, anne sütünün yerini bir başka besin alamayacaktır.

 

Anne sütü, hamilelik durumu ve doğum ile beraber oluşur. Vücudun üretmiş olduğu bu süt, bazı kadınlarda az olmaktadır. Bu vaziyetlerde doğal yollar arayışında olmak gerekebilir. Süt yapan besinlerin tüketilmesi ile, süt artışı sağlanabilir. Buna ilave şekilde gaz yapan gıdaların, alkol, sigara gibi maddelerin alınmaması gerekir. Çünkü bütün bunlar doğrudan bebeğe geçmekte.

 

Anne Sütünün Faydaları

 

Anne sütü ile büyüyen bebekler, enfeksiyon içeren hastalıklara daha ender şekilde yakalanırlar. Anne sütü faydaları bununla sınırlı kalmayıp, pek çok faydaya daha sahiptir. Alerji, ishal, solunum yolu hastalıkları, anne sütü ile engellenmektedir. İlerleyen yaşta görülen kanser çeşitleri, MS, kemik erimesi gibi ciddi rahatsızlıklar, bebekken anne sütü alan bireylerde daha nadir görülür. Bebeğe yararı olmasının dışında emziren anneler, türlü kanser çeşitleri, kansızlık gibi vaziyetlere daha nadir şekilde yakalanır.

 

Emzirilen bebeğe faydası olan anne sütünün anneye de oldukça faydası vardır. Anne sütü, bebeklerin yaşama yeni başlamış oldukları esnada bütün tehlikelere karşı koruyan, besleyici özelliği bulunan ilk gıdadır. Bebekler ilk altı ay boyu yalnızca anne sütü ile emzirilmelidir. Bununla beraber bu altı ay içerisinde su dahil hiçbir ek besin verilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

SİZİ ARAYALIM