Alternatif Tıp Nedir

Alternatif Tıp Nedir

Alternatif tıp son zamanlarda sıklıkla duyulan bir tedavi yöntemi olarak dikkat çekiyor. Alternatif tıp genel olarak modern tıp teknikleri haricinde uygulanan destek tedavi yöntemleri olarak biliniyor. Alternatif tıp genel bir kavram olmasından dolayı tüm hastalıklar için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

 

Başta kanser olmak üzere sinir sitemi hastalıkları, dolaşım yolu hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde takviye yöntemler olarak uygulanabiliyor. Alternatif tıp tamamlayıcı tıp olarak bilindiğinden genellikle bitkisel kaynaklı ürünler ile tedavi süreci başlatılıyor. Genellikle modern tıbbın çare bulamadığı hastalıklar için devreye alternatif tıp giriyor.

 

Alternatif Tıp ile Modern Tıp Arasındaki İlişki

 

Modern tıp bazı alternatif tıp tedavileri hakkındaki uygulamaları reddediyor. Çünkü alternatif tıp olarak piyasaya sunulan birçok ürün kişilerin sağlıklarını daha fazla bozarak hastalığın daha karışık bir hale gelmesine neden olabiliyor. Modern tıpta kullanılan ilaçların yan etkileri ise hastalığa göre değişiklik gösteriyor. Modern tıpta kullanılan ilaçların yan etkileri basit yan etkiler olarak görülüyor. Ancak alternatif tıpta yan etkiler araştırılmadığı için kullanılan bitkisel kaynaklı ürünlerin yan etkileri tam olarak kestirilemiyor.

 

Alternatif Tıbbın Yararları

 

Alternatif tıbbın yararları göz önünde bulundurulduğunda destekleyici özelliklere sahip olmasından dolayı oldukça fazladır. Özellikle kanser tedavisi gören hastalara uygulanan alternatif tıp yöntemleri sayesinde kanser hastalığının belirtileri ve şikayet konuları giderilerek hastanın daha rahat etmesi sağlanıyor. Bunun yanı sıra kanser hastalığının ilk evrelerinde alternatif tıp tedavi yöntemlerinin uygulanması ile kanser hastalığı kontrol altına alınarak daha da ilerlemesi engellenebiliyor.

 

Alternatif tıp tedavi yöntemleri modern tıp ile eş güdümlü olarak değerlendirildiğinde daha fazla olumlu neticeler ortaya çıkmasını sağlıyor. Alternatif tıp yöntemlerinin uygulanması için öncelikle hastalığın modern tıp tarafından kesin teşhisinin konması gerekiyor. Çünkü alternatif tıp teşhis koyucu bir tedavi yöntemi değildir. Modern tıp tarafından kesin teşhislerin koyulması ile başlanan tedavi yöntemlerine tamamlayıcı bir özellik olarak alternatif tıp işlemleri uygulanabiliyor.

 

Alternatif Tıp Hangi Hastalıklara Uygulanabiliyor?

 

Alternatif tıp modern tıbbın ele aldığı tüm hastalıklara uygulanabiliyor. Modern tıbbın teşhis etmesine rağmen tedavi yöntemi geliştiremediği kronik hastalıklar için de alternatif tıp tedavilerine başlanabiliyor. Alternatif tıbbın özellikle en büyük avantajı kullanılan ürünlerin bitkisel olmasından dolayı kimyasal etkilerinin olmamasıdır.

 

Aynı zamanda uygulanan tedavilerin kolay olması da alternatif tıbbın bir diğer önemi avantajları arasında yer alıyor. Ancak alternatif tıbbın bunca yararına rağmen hastaların modern tıp imkanlarını da göz ardı etmemesi de önemle öneriliyor.

SİZİ ARAYALIM