Alerjik Göz Hastalıkları (Konjunktivit)

Alerjik Göz Hastalıkları (Konjunktivit)

Alerjik Göz Hastalıkları (Konjunktivit)

Alerjik hastalıklardan muzdarip her altı kişiden beşinin problemleri gözlerindedir. Semptomlar gözlerin kuruması veya kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Mevsimsel olarak da değişkenlik gösteren alerjik reaksiyonlar, belirli dönemlerde özellikle lens kullanıcılarının aleyhine işler. En sık karşılaşılan alerjik göz hastalıkları ise şunlardır;

 

Alerjik Göz Nezlesi

 

Alerjik reaksiyona neden olan etken maddeler göz yüzeyine temas ettiğinde, bu gözdeki antikorları tetikleyerek çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Gözler sulu akıntı veya göz kapağının şişmesi ile kırmızı ve kaşıntılı hale gelir. Alerjik göz nezlesinin en belirgin semptomu, göze ve çevresindeki bölgeye kaşıntı yapmasıdır. Mevsimsel alerjik göz nezlesine maruz kalındıktan hemen sonra belirtiler günler veya haftalar sonra ortaya çıkabilir. Birçok kontakt lens kullanıcısı alerjik göz nezlesinden muzdariptir. Göz doktorları genellikle günde bir kez kullanılıp atılan lenslere veya koruyucu içermeyen solüsyonlara geçmeyi önerebilirler.

 

Diğer Alerjik Reaksiyonlar

 

Alerjik göz hastalıklarının bir diğer belirtisinde gözün beyaz olan bölümü kırmızı ve iltihaplı olabilir. Bu durumda gözünüz pembeleşir. Bu, çoğu vakada birkaç haftaya kadar sürebilen bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyondur veya daha az sıklıkla bakteriyeldir. Bu reaksiyonda göz kapakları aşırı derecede şişebilir. Pembe göz, sıklıkla soğuk veya solunum yolu enfeksiyonu ile ilişkilidir. Bakteriyel tür genellikle, uyanmadan sonra göz kapaklarını sıkıştırabilen yapışkan renkli bir akıntıya sahiptir.

 

Lens Kullanıcıları Dikkat Etmeli

 

Alerjik göz hastalıklarının daha aşırı bir şekli, lens veya sürtünme tahrişine neden olabileceğinden, kontakt lens kullananları etkiler. Belirtiler arasında yırtılma, mukus boşalması, bulanık görme, yabancı cisim hissi zorluğu vardır. Alerjik göz hastalıkları belirtileri arasında göz kuruması da sayılabilir.

Sık görülen bir durum olan göz kuruması için alerjik bir reaksiyonla hata yapmak mümkündür. Kuru gözlerdeki kaşıntı daha az belirgindir. Bunun yerine, hastalar acı, yanma, kuruluk, tahriş, ışığa duyarlılık ve hatta bulanık görme yaşayabilirler. Tuzlu yağlama maddesi nem dengesini korumaya yardımcı olur ve bir göz doktoru iltihabı azaltmak ve gözyaşı üretimini normalleştirmek için damla reçete edebilir.

 

Göz Kapaklarının Kronik İltihaplanması

 

Göz kapaklarının kronik iltihaplanması semptomları arasında kaşıntı, yanma, tahriş, yırtılma ve yapışkanlık sayılabilir. Şişliğe bağlı çeşitli nedenler olabilir: enfeksiyon, yetersiz hijyen veya göz kapağının yağ bezlerinin tıkanması örnek olarak verilebilir. Alerjik egzama da alerjik göz hastalıkları arasındadır. Bu genellikle göz kapaklarının alerjenlerle, özellikle kozmetik ürünlerinde veya kontakt lens solüsyonunda bulunan koruyucu maddeler ve kokularla teması nedeniyle oluşur. Rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi için en uygun seçeneği doktorunuz verecektir.

SİZİ ARAYALIM