BESLENME VE DİYET

SAĞLIK NEDİR?
Fiziksel, sosyal ve psikolojik yönden tam bir iyilik halidir.
BESLENME NEDİR?
Yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilmeyi sağlayacak enerjiyi ve yapı taşlarını vücuda besinler yoluyla almaktır.


SAĞLIKLI BESLENME NEDİR?

Yeterli, dengeli, düzenli beslenmektir.
Yeterli Beslenmek: Yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite vb. durumlara göre vücut için gerekli enerjiyi almaktır.
Dengeli Beslenmek: Vücutta yaşamsal faaliyetler için gerekli olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve suyu belirli bir denge örüntüsü içinde alarak beslenmektir.
Düzenli Beslenmek: Günlük olarak öğün rutinine uyarak beslenmektir.


NEDEN SAĞLIKLI BESLENMELİYİZ?

Normal büyüme ve gelişmeyi sağlamak,
Vücut direncini artırarak hastalıklardan korunmak,
Hastalıkların iyileşme süresini kısaltmak,
Kilo kontrolü sağlayarak ilişkili hastalık riskini en aza indirmek (kalp, böbrek, karaciğer hastalıkları, diyabet, alzheimer, felç, osteoporoz, çeşitli kanserler vb.) Günlük yaşantımızdan maksimum verim sağlamak, Daha üretken ve dinamik olmak, yaşam kalitesini artırmak, Sağlıklı bir orta yaş ve yaşlılık dönemi geçirmek ,

DİYET NEDİR?
Sanıldığının aksine kısıtlı besin alımı demek değil "beslenme biçimi" demektir. Yani yaşayan herkes belirli derecede gıda alımı ile karşı karşıya ise evet yanlış duymadınız "HERKES DİYETTEDİR."
DİYET NE DEĞİLDİR?
Kesinlikle aç kalmak değildir.
Tek tip gıda alımı demek değildir.
Kısa süreli değildir.
Diyetisyenlerin uyguladığı ve tavsiye ettiği diyet programı da Sağlıklı Beslenme Programı’dır.


SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMI’NDA AMAÇ NEDİR?

Bireyin mevcut yaşam koşullarını sağlıklı yaşam biçimine modifiye etmek ve sürdürülebilir sağlıklı beslenme davranışı kazandırmaktır. Daha detaylı açıklamak gerekirse: Bireyin vücut analizinin yapılması (vücut kilosu, boyu, beden kitle indeksi, vücut yağ oranı, kas oranı, iç yağlanma derecesi vb. parametlerin saptanması.) Rutin kan testi sonuçlarının ve sağlık durumunun değerlendirilmesi (mevcut hastalıklar, alerji durumu, gastrointestinal sistem fonksiyonları, ilaç kullanımı vb.) Bireyin beslenme durumunun değerlendirilmesi Bireyin yaşam tarzının değerlendirilmesi (mesleği, fiziksel aktivitesi, damak tadı vb.) Yukarıdaki tüm parametreler ışığında bireye özgü beslenme planının hazırlanması Sağlıklı-dengeli-düzenli beslenme eğitiminin verilmesi, Düzenli takibi yapılarak devamlılığın sağlanması ve motivasyonun dinamik tutulması amaçları güdülmektedir. Sonuç olarak, sağlıklı beslenme insan yaşamının tüm fonksiyonlarını etkileyen çok mühim bir kavramdır ve bireye özgü planlanması büyük önem arz etmektedir. Ve sağlıklı beslenme programı sadece kilo vermek amaçlı yapılmaz.
Unutulmamalıdır ki; ne yiyorsak o’yuz.

SİZİ ARAYALIM